Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amplasarea radarelor mobile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amplasarea radarelor mobile

Buna seara
Imi poate spune cineva ce obligatii trebuie sa respecte politia rutiera la amplasarea radarelor mobile? Mai exact au voie sa efectueze pande amplasand masina pe sensul invers de mers (incercati sa faceti un exercitiu de imaginatie in care ruland pe drumul public sa intalnesti masina politiei pe acelasi pe care circulati dar poztia acesteia este ca si cum avine din directia opusa - altfel spus, stationata pe interzis cu atat mai mult cu cat in zona exista si linie continua) pt ai sanctiona pe cei care din acest punct de vedere circula regulamentar?
Astept cu interes raspunsurile dumneavoastra.
victor.tudor a scris:

pt ai sanctiona pe cei care din acest punct de vedere circula regulamentar?

Sunteti confuz in exprimare
Din cuprinsul mesajului dvs rezulta ca "masina politiei este stationata pe interzis" respectiv poate fi pus ain discutie existenta unui radar fix si nu mobil cum mentionati dvs
Daca participantii la trafic respecta normele aferente tronsonului respectiv de drum,
daca sunt respectate normele si limitele de viteza ,indiferent unde este stationat autoturismul politiei rutiere,acesta nu poate inregistra depasiri ale vitezei de deplasare
scz, l-am denumit radar mobil fiindca este amplasat pe o masina si cand aceasta e in miscare....fata de un radar de genul celor fixe amplasate pe DN1
in alta ordine de idei intrebarea mea se referea la posibilitatea ca legal, acest echipaj sa acorde sanctiuni unor posibili contravenienti in conditiile in care ei au incalcat legea trecand peste linia continua si stationand pe interzis

victor.tudor a scris:

posibilitatea ca legal, acest echipaj sa acorde sanctiuni unor posibili contravenienti in conditiile in care ei au incalcat legea trecand peste linia continua si stationand pe interzis

Posibilitati in trafic sunt multiple
Concret ,daca regulile si limitele de viteze nu sunt incalcate ,daca nu este depasita linia continua ,politia nu poate constata, nu poate consemna si nu poate proba eventuale contraventii in sarcina participantilor la trafic
Tot nu m-am facut inteles, ipotetic eu am rulat cu o viteza mai mare decat cea legala, sau nu am acordat prioritate de trecere unui pieton, sau am depasit si am incalcat linia continua, etc. E culpa mea asta e clar, dar pot fi sanctionat de un echipaj care la randu-i a incalcat legea? Si daca totusi sunt sanctionat pt una din aceste fapte pot invoca in instanta in vederea anularii PV faptul ca echipajul a incalcat legea?
Nu o sa puteti face asta niciodata deoarece politia poate face toate manevrele necesare pt a-si indeplini misiunea pt care au fost trimisi in trafic.