Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal sau ingrijire copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal sau ingrijire copil?

Buna ziua,am doi angajati,sot-sotie in firma,sotia fiind in maternitate pana la implinirea varstei copilului de 2 ani,aceasta a renuntat la maternitate si a trecut celalalt parinte in paternitate(art. 51 alin.1 lit.c) sau in concediu ingrijire copil pana la varsta copilului de 2 ani,respectiv 3...(art 51,alin.1,litera a).? Aceasta este intrebarea,cu ce art. suspend contractul tatalui?art.51 alin 1,lit.c sau art 51 alin1 lit.a?Va multumesc
Trebuie sa stiti ca concediul paternal are o durata de 5 zile sau 15 zile daca tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura. Concediul paternal este reglementat de Legea 210/1999.
Asadar, pentru concediu ingrijire copil veti face suspendarea cu art. 51 lit.a. Mama poate relua activitatea si intra tatal daca CCC este acordat in baza OUG 148/2005 (nastere inainte de ian.2011).

ContSters42179, utilizator