avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu paternal sau ingrijire copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu paternal sau ingrijire copil?

Buna ziua,am doi angajati,sot-sotie in firma,sotia fiind in maternitate pana la implinirea varstei copilului de 2 ani,aceasta a renuntat la maternitate si a trecut celalalt parinte in paternitate(art. 51 alin.1 lit.c) sau in concediu ingrijire copil pana la varsta copilului de 2 ani,respectiv 3...(art 51,alin.1,litera a).? Aceasta este intrebarea,cu ce art. suspend contractul tatalui?art.51 alin 1,lit.c sau art 51 alin1 lit.a?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 09:44, 12 Decembrie 2011
Trebuie sa stiti ca concediul paternal are o durata de 5 zile sau 15 zile daca tatal copilului nou-nascut a obtinut atestatul de absolvire a cursului de puericultura. Concediul paternal este reglementat de Legea 210/1999.
Asadar, pentru concediu ingrijire copil veti face suspendarea cu art. 51 lit.a. Mama poate relua activitatea si intra tatal daca CCC este acordat in baza OUG 148/2005 (nastere inainte de ian.2011).

Ultima modificare: Luni, 12 Decembrie 2011
ContSters42179, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii concediu paternitate ContSters109653 ContSters109653 In ce conditii poate un tata sa intre in concediu de paternitate. Am inteles ca acest concediu nu este acelasi cu cel pentru ingrijire copil. Dar pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu de paternitate militari nseitan nseitan poate beneficia un militar de concediu de paternitate prelungit daca are atestat de puericultura? daca da in baza carei legi? va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Acordare concediu de puericultura axc1 axc1 Buna ziua. Sotia a nascut al doilea copil si doresc sa stiu daca mai am dreptul la.cele.10 zile de concediu de pueicultura. Mentionez ca am beneficiat de ... (vezi toată discuția)