Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Care este termenul legal in care un salariat se poate adresa in instanta pentru o decizie de desfacere a contractului de munca?
30 de zile sau 45 de zile ?
Daca se poate si temeiul legal ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Art 283 Codul Muncii modificat 2011, termenul este de 30 zile.
Instanta competenta este Tribunalul in circumscriptia caruia contestatorul (fostul salariat) isi are domiciliul (Cod Procedura Civila art. 2) Deci nu Judecatoria si nu de la sediul angajatorului.
Alex Chiciu, Avocat
45 zile.
Legea 62/2011:
Art. 211
Cererile pot fi formulate de cei ale caror drepturi au fost incalcate dupa cum urmeaza:
a) masurile unilaterale de executare, modificare, suspendare sau incetare a contractului individual de munca, inclusiv angajamentele de plata a unor sume de bani, pot fi contestate in termen de 45 de zile.
Codul muncii:
Art. 268
(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 45 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;

Buna dimineata
Art.268, Legea 53/2003, cu completarile si modificarile ulterioare:(
(1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data la in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea ,suspendarea sau incetarea contractului individual de munca
In functie de motivul desfacerii contractului de munca aveti alte termene prevazute tot la acest art. 268, iar instanta competenta este tribunalul de la sediul/domiciliul reclamantului.
Tot in Codul Muncii veti gasi stipulat la art. 266 cauzele care sunt scutite de taxa judiciara de timbru si de timbru judiciar.
alexchiciu a scris:

Art 283 Codul Muncii modificat 2011, termenul este de 30 zile.
Instanta competenta este Tribunalul in circumscriptia caruia contestatorul (fostul salariat) isi are domiciliul (Cod Procedura Civila art. 2) Deci nu Judecatoria si nu de la sediul angajatorului.

Codul muncii are 281 articole.
Art. 281
(1) Prezentul cod intra in vigoare la data de 1 martie 2003.

pneagu a scris:

alexchiciu a scris:

Art 283 Codul Muncii modificat 2011, termenul este de 30 zile.
Instanta competenta este Tribunalul in circumscriptia caruia contestatorul (fostul salariat) isi are domiciliul (Cod Procedura Civila art. 2) Deci nu Judecatoria si nu de la sediul angajatorului.

Codul muncii are 281 articole.
Art. 281
(1) Prezentul cod intra in vigoare la data de 1 martie 2003.

Da, numai ca pe 1 mai 2011 a fost modificat si renumerotat. Versiunea 2003 este vechiul Cod al Muncii. In fine....atatia specialisti in resurse umane au raspuns aici incat regret ca am incurcat omul cu raspunsul meu.