avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 249 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatia muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatia muncii

Care este termenul legal in care un salariat se poate adresa in instanta pentru o decizie de desfacere a contractului de munca?
30 de zile sau 45 de zile ?
Daca se poate si temeiul legal ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:01, 12 Decembrie 2011
Nu trebuie sa regretati si nici sa va suparati.
Codul muncii modificat si renumerotate articolele are 281 articole.
[ link extern ] /
SA INTELEG CA TERMENUL CORECT ESTE 45 DE ZILE CINFORM ART 211 LEGEA 62/2011?
VA ROG SA MA LAMURITI CU O MICA PROBLEMA :
VA TREBUI SA TINEM CONT DE ART 211 DIN LEGEA 62 /2011 AUNDE TERMENUL ESTE DE 45 DE ZILE?
VA MULTUMESC
pneagu a scris:

Nu trebuie sa regretati si nici sa va suparati.
Codul muncii modificat si renumerotate articolele are 281 articole.
[ link extern ] /



Codul meu cumparatt are 298 articole, 298 fiind acesta cu intrarea in vigoare.....ce chestie., am chiar doua Coduri unul de la Hamangiu altul de la Adevarul. Am sa imi achizitionez unul de la Monitorul Oficial.

@consela: Intr-adevar, legea 62/2011 ameteste toate termenele din Codul Muncii. Eu ca sa nu risc as introduce in termenul de 30 zile dar daca acest termen a trecut, m-as intemeia si pe termenul de 45 zile din legea 62/2011, in caz de nevoie.
consela a scris:

VA ROG SA MA LAMURITI CU O MICA PROBLEMA :
VA TREBUI SA TINEM CONT DE ART 211 DIN LEGEA 62 /2011 AUNDE TERMENUL ESTE DE 45 DE ZILE?
VA MULTUMESC


Termenul de contestare a deciziei de incetare a c.i.m. este de 45 de zile , potrivit art.211 alin.1 lit.a din Legea nr.62/2011 ... aceasta Lege a abrogat implicit prevederile art.268 alin.1 lit.a C.mun.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen de contestaþie a deciziilor emise de angajator. machis machis În art. 211 litera \"b\" din Lg.62/2011 se prevede faptul că măsurile unilaterale vizând executarea, modificarea, suspendarea şi încetarea contractului ... (vezi toată discuția)
Contestare in instanta a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 21 dec 2011 trebuiau sa se incheie formalitatile de desfacere a contractului de munca, respectiv sa mi se plateasca ultimele drepturi banesti ce mi ... (vezi toată discuția)
Termen contestare decizie concediere dreptaciul dreptaciul In decizia de concediere mi s-a trecut ca termen de contestare 45 de zile conform legii 62/2011, dar conform codului muncii termenul de contestare este de 30 ... (vezi toată discuția)