Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se calculeaza pierderile de apa?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se calculeaza pierderile de apa?

Consumul total al apometrelor din apartament este de 5 mc.
pierderi de apa (datorita unei sparturi la subsol) s-a stabilit de 30 mc/ap.
facturarea s-a facut in felul urmator:
APA.............................5 mc x 2.50 = 87.5
CANAL......................31mc x 2.33 = 72.33
intrebare:
Este corect ca cei 30 mc de la pierderi sa-i calculeze si la pret de apa si la pret de canal?(Deci in total mi s-au facturat 64mc)?
As dori un raspuns cu articol si lege, deoarece maine sunt chemat la proces.
Cu stima,
Dv. vi s-au calculat 35 mc de apa (5 mc consum individual si 30 (sau 31) mc pierderi).

1 mc de apa este facturat cu doua preturi care se aduna (un pret ca apa de consum si al doilea pret pentru acelasi mc de apa care se arunca la canal).

Calculul la asociatie se face asa cum se face si in factura de la furnizorul de apa.

Alta este problema dv. si anume aceea a pierderilor imense. In acest sens trebuie sa solicitati conducerii asociatiei dv. si administratorului sa se ocupe de reparatia coloanei de apa.
Nu inteleg cum ati calculat de v-a iesit 64 mc?
daca aveti ocazia sa studiati o factua de la furnizorul de apa veti vedea exact acest lucru: apa rece = apa canal (in mc) ... asa considera ei, ca tot ce intra iese in mod egal (un lucru relativ fals, dar fara o modalitate de contorizarea a canalului nu ai ce-i face)

ceea ce mie mi se pare ingrijorator este costul pe care il exemplificati
la noi de ex (bucuresti) apa rece = 2.61 lei fara tva/mc si canalul este 0.58 lei fara tva/ mc

Ha, stati sa vedeti ce urmeaza in materie de pret la AR!....din noiembrie...
la mine tre sa apara pe 14 decembrie factura pentru noiembrie
nu-mi dati palpitatii ...
deja anu asta din feb pana acum au marit in 2 randuri pretu la ARe
De pe site-ul Apa Nova incepand cu 25 noiembrie

•apă potabilă: 4,43 lei/ mc (TVA inclus)
•canalizare: 0,98 lei/ mc (TVA inclus)
:((