Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... prevederea concediilor pt.evenimente familiale in ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

prevederea concediilor pt.evenimente familiale in ROI

Este obligatoriu sa cuprind in Regulamentul de ordine interioara al societatii reglementari privind concediile speciale, sau pot acorda aceste concedii numai in baza legii care o prevede? De exemplu, concediul de 5 zile acordat tatalui pentru nasterea de copil, prevazut in Legea nr.210 din 1999, trebuie sa il prevad obligatoriu si in ROI sau il pot acorda efectiv in baza legii?
Intreb pentru ca cei de la ITM sustin ca aceste concedii pentru evenimente familiale deosebite trebuie obligatoriu prinse in ROI.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
~ Conținut șters la cerere ~
Nu stiu ce va impiedica sa nu le inserati insa ca exemplu dreptul la concediu paternal se naste ope legis si da dreptul salariatului sa ceara daca vrea suspendarea CM. Deci nu vad rostul a inscrie in ROI un drept faculativ nascut din lege.
Poate cei de la ITM s-au referit la altceva .
Cu stima,
Art.152 alin.2 C.mun. prevede ca, evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Prin urmare , pentru sectorul privat nu exista decat concediul paternal prevazut prin lege , restul zilelor libere platite pentru evenimente deosebite in familie sau pentru alte situatii vpr fi prevazute in ccm aplicabil angajatorului sau prin reg.intern al angajatorului.