Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere

De care zile libere beneficiază soțul, pt naștere celui de-al doilea copil?
art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Niciun act normativ nu prevede pentru sectorul privat acordarea unui numar de x zile libere pentru nasterea unui copil.
Articolul acesta din legea 210/1999 : "(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condițiile prevăzute de prezenta lege" este valabil? Multumesc.
Concediul paternal este o situatie , legea este inca in vigoare, iar zile libere pentru evenimente deosebite este altceva.