Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile evenimente deosebite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile evenimente deosebite

Buna ziua. E legal ca in regulamentul intern sa fie trecute 3 zile de concediu la nasterea copilului in conditiile in care in legea concediului paternal sunt 5 zile?

Multumesc.
Este perfect legal.

Concediul paternal se acorda in baza Legii 210/1999 , iar zilele libere platite pentru eveniment deosebite familiale se acorda in baza prevederilor din c.i.m., din reg.intern sau din c.c.m. aplicabil angajatorului.

Sunt doua situatii care se refera la un acelasi eveniment : nasterea unui copil.
Multumesc.
La nasterea unui copil , considerat eveniment familial deosebit, poate fi acordat un numar de zile libere mai putine decat este stabilit prin lege? ( 5 zile)
Legea este numai pentru sectorul bugetar , nu si pentru cel privat.

Pentru sectorul privat, numarul zilelor libere platite pentru eveniment deosebite familiale se acorda in baza prevederilor din c.i.m., din reg.intern sau din c.c.m. aplicabil angajatorului.

Art. 152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.
Multumesc.