Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... firma nou infintata pe masura 121
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

firma nou infintata pe masura 121

Buna seara
Pe masura 121 se pot accesa fonduri daca societatea este nou infintata dar cu cod caen, ca domeniu de activitate,agricultura?
Din cate stiu eu se face un proiect care trebuie depus la agentia pentru IMM-URI .
Beneficiarii eligibili pentru sprijinul acordat prin Masura 121 sunt fermierii definiti
conform PNDR ca fiind persoane fizice sau juridice, care practica în principal
activitati agricole – activitate principala conform Certificatului de Înregistrare
eliberat de Oficiul Registrului Comertului – a caror exploatatie este situata pe
teritoriul tarii, are o dimensiune egala sau mai mare de 2 UDE1, si care este
înregistrata în Registrul unic de identificare / Registrul agricol. Astfel, pentru a
beneficia de sprijin prin FEADR un solicitant trebuie sa aiba ca obiect principal de
activitate domeniul agricol, conform Certificatului de înregistrare eliberat de Oficiul
Registrului Comertului, respectiv codul CAEN 01xx. Pentru a demonstra ca practica în
principal activitati agricole, solicitantul trebuie sa faca dovada ca veniturile din activitatile
agricole reprezinta cel putin 50% din total venituri din exploatare.
Categoriile de beneficiari eligibili care pot primi fonduri nerambursabile sunt:
1 Persoana fizica2;
2 Persoana fizica autorizata (înfiintata în baza OUG nr. 44/ 16 aprilie 2008);
3 Intreprinderi individuale (înfiintate în baza OUG nr. 44/ 16 aprilie 2008);
4 Intreprinderi familiale (înfiintate în baza OUG nr. 44/ 16 aprilie 2008)3;
5 Societate în nume colectiv – SNC (înfiintata în baza Legii nr. 31/1990, cu
modificarile si completarile ulterioare);
6 Societate în comandita simpla – SCS (înfiintata în baza Legii nr. 31/ 1990, cu
modificarile si completarile ulterioare);
7 Societate pe actiuni – SA (înfiintata în baza Legii nr. 31/ 1990, cu modificarile si
completarile ulterioare);
8 Societate în comandita pe actiuni – SCA (înfiintata în baza Legii nr. 31/ 1990, cu
modificarile si completarile ulterioare);
9 Societate cu raspundere limitata – SRL (înfiintata în baza Legii nr. 31/ 1990, cu
modificarile si completarile ulterioare);
10 Societate comerciala cu capital privat (înfiintata în baza Legii nr. 15/ 1990, cu
modificarile si completarile ulterioare);
11 Societate agricola (înfiintata în baza Legii nr. 36/ 1991);
12 Societate cooperativa agricola (înfiintata în baza Legii nr. 1/ 2005);
13 Grup de producatori (recunoscut în baza Legii nr. 338/ 2005), doar cu conditia ca
investitiile realizate sa deserveasca interesele propriilor membri;
14 Cooperativa agricola (înfiintata în baza Legii nr. 566/ 2004), doar cu conditia ca
investitiile realizate sa deserveasca interesele propriilor membri.

Solicitantul trebuie sa respecte urmatoarele:
- sa fie persoana fizica sau juridica româna cu capital privat
- capitalul/ actionariatul solicitantului eligibil poate fi atât integral din România cât si mixt
sau integral strain;
- sa actioneze în nume propriu;
- sa asigure surse financiare stabile si suficiente pe tot parcursul implementarii proiectului.

aceste lucruri cat si multe alte detalii privind masura 121 le gasiti la
[ link extern ]

astfel, ant1979, daca intr-adevar vreti sa accesati masura 121 trebuie sa va incadrati in aceste conditii

FREDUFIN este foarte important ca atunci cand raspundem unui utilizator sa o facem documentat sau sa tacem.
la agentia pentru IMM nu se depun proiecte pentru programul PNDR unde se incadreaza masura 121,ci proiecte ale SRL-D.
cei responsabili de PNDR sunt APRDP prin oficiile judetene, sau birourile din primarii.
Va multumesc mult.
Citisem masura 121 dar doream sa fiu sigur sa aflu si parerea unui specialist.