Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs procuror

Recursul procurorului impotriva incheierii instantei prin care se respinge luarea masurii arestarii preventive este suspensiv de executare?
Din moment ce s-a respins propunerea de arestare preventiva persoana nu poate fi arestata.
Dupa expirarea duratei retinerii de 24 de ore persoana este pusa in stare de libertate.
Daca se va admite recursul parchetului persoana va fi arestata, iar daca va fi respins recursul parchetului persoana invinuita sau inculpata se va judeca foarte probabil in stare de libertate.