Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... regulament intern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

regulament intern

Buna seara,

as dori sa va cer sfatul in urmatoarea situatie: o societate isi revizuieste regulamentul intern.

Versiunea noua este destul de stufoasa, cuprinde reguli clare si ia ceva timp pentru parcurgerea lui. In avansul aprobarii lui, reprezentantii salariatilor au fost consultati - au avut 6 luni la dispozitie, insa li s-a pus in vedere ca ceea ce citesc sa nu fie discutat cu angajatii din motive lesne de inteles (daca este ceva ce ar putea duce la dezacordul angajatilor, pentru a nu crea discutii si indisciplina in avansul aprobarii lui). In schimb, la cererea reprezentantilor, li s-a acordat posibilitatea ca acesta sa poata fi discutat cu anumiti angajati, alesi de ei. Ulterior, primirii in 2 randuri a cererilor reprezentantilor referitoare la continutul documentului, acesta a fost modificat conform cererii acestora. Avand in vedere ca, desi nu este un document care se negociaza, dupa "tratativele " purtate, documentul se aproba si angajatorul aduce scurt la cunsotinta angajatilor, intr-o sedinta, existenta acestuia si posibilitatea ca el sa fie consultat si luat la cunostinta in decurs de 1 luna de toti angajatii.
Timp de 2 saptamani in afara de 1 angajat care il citeste cap coada, niciun angajat nu il cere, nu intreaba de el, nimic sub pretextul ca este doar 1 exemplar si nu poate fi citit de toti odata. La cererea lor, se fac copii care sa se citeasca in paralel cu originalul. Nici de aceatsa data, nu se da dovada de interes, ca atare, angajatorul solicita unui angajat, la cererea reprezentantilor salariatilor, ca un angajat ales de angajator sa prezinte un extras tuturor angajatilor, pentru a scurta timpul lecturarii regulamentului.

Va intreb:
1. este legala conditia confidentialitatii consultarii documentului de catre reprezentanti si este corect ca ei au ales anumiti angajati care sa citeasca ?
2. cat de mult de "negociaza" regulamentul intern?
3. Cum trebuie adus la cunostinta angajatilor acest document sid e catre cine - de angajator sau de catre reprezentanti? Avand in vedere ca angajatorul are obligatia informarii despre el, cat trebuie sa faca el si cat angajatii? In situatia data rolul reprezentantilor inceteaza odata cu consultarea documentului?
4. Cat de corecta este ideea extrasului?
5. Pot angajatii sa fie sanctionati ca urmare a neluarii lui la cunostinta timp de 3 saptamani?

1.regulametul intern nu este un document confidential ptr angajati
dupa aprobare nu a fost confidential...e disponibil oricui

si mentionez ca prin RI se desemneaza referentul de RU sa aduca la cunostinta angajatilor continutul acestuia, insa angajatul ales de angajator este juristul firmei - cel care l-a si "compus"...mi se pare mie sau nimic din cele mentionate in primul mesaj, sunt total aiurea......unde s-a gresit si cum trebuia procedat corect de fiecare parte?
suciu_diana, utilizator
suciu_diana a scris:

Buna seara,

....
Va intreb:
1. este legala conditia confidentialitatii consultarii documentului de catre reprezentanti si este corect ca ei au ales anumiti angajati care sa citeasca ?
2. cat de mult de "negociaza" regulamentul intern?
3. Cum trebuie adus la cunostinta angajatilor acest document sid e catre cine - de angajator sau de catre reprezentanti? Avand in vedere ca angajatorul are obligatia informarii despre el, cat trebuie sa faca el si cat angajatii? In situatia data rolul reprezentantilor inceteaza odata cu consultarea documentului?
4. Cat de corecta este ideea extrasului?
5. Pot angajatii sa fie sanctionati ca urmare a neluarii lui la cunostinta timp de 3 saptamani?

1. Nu este legala conditia confidentialitatii R.I. acesta se aduce la cunoştinţă salariaţilor prin grija angajatorului şi îşi produce efectele faţă de salariaţi din momentul încunoştinţării acestora.

2. Nu exista un anumit termen in care se poate efectua consultarea sindicatului sau a reprezentantilor salariatilor de catre angajator cu privire la prevederile R.I., insa intocmirea regulamentului intern la nivelul fiecărui angajator se realizează în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a Codului Muncii sau de la data dobândirii personalităţii juridice a angajatorilor noi infiintati.

3. Obligatia de informare a salariaţilor cu privire la conţinutul regulamentului intern incumba angajatorului . Aceasta poate fi indeplinita prin semnarea de catre salariati a unui tabel de luare la cunostinta de prevederile acestuia.

4. Rolul sindicatului sau al reprezentantilor ia sfarsit la adoptarea R.I. de catre angajator.

5. Nu este corecta ideea extrasului , salariatii trebuie sa ia la cunostinta de intregul Reg.Intern

6. Daca nu au luat la cunostinta de R.I., atunci acesta nu-si produce efectele fata de salariatii respectivi.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc pentru raspunsuri si doresc sa fac urmatoarele precizari:

@freelis
Confidentialitatea de care intrebam
este legata de situatia citirii documentului de catre reprezentanti, in avansul aprobarii lui
, adica exact la momentul la care reprezentantii sunt consultati. Codul zice doar ca acestia pot fi consultati, dar nu zice in ce mod. Adica, angajatorul a gresit sau conditionand consultarea documentului fara ca informatiile din el sa fie discutate cu angajatii de catre reprezentantii lor? Dupa aprobare nu exista restrictii.