Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Post aflat in litigiu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Post aflat in litigiu

Postul pe care il ocup in urma suspendarii deciziei de concediere, se desfiinteaza ca urmare a unei noi reorganizari si se infiinteaza alte posturi. Angajatorul poate sa emita o noua decizie de concediere? Sau va trebui sa tina cont de litigiul existent si sa ma numeasca pe unul din posturile vacante?
Ma refeream la concurs in cazul ca exista mai multe persoane pentru acelasi post. Va trebui sa particip la concurs/examen? Sau existenta litigiului il determina pe angajator sa ma numeasca automat pe noul post vacant?
Existenta litigiului nu-l obliga pe angajator sa va numeasca automat pe un nou post vacant ... acest lucru se putea face inca din perioada de preaviz ... legea este clara in aceasta privinta .