Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculeaza indemnizatia CO?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculeaza indemnizatia CO?

Buna seara,
Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti, cum se calculeaza indemnizatia concediului de odihna in situatia in care angajatul nu are un an vehime intr-o societate, dar salariul a suferit mai multe modificari?
Se calculeaza indemnizatia CO pentru o zi: o data ca medie a veniturilor realizate in 3 luni anterioare raportate la numarul de zile lucrate in cele 3 luni, si inca o data cu salariul din luna plecarii in CO raportat la numarul de zile lucratoare din luna.
Valoarea cea mai mare dintre cele doua se inmulteste cu numarul de zile de CO si aveti indemnizatia calculata.
Exemplu:
luna1: venit realizat 700 - nr. zile lucrate 21
luna2: venit realizat 800 - nr. zile lucrate 20
luna3: venit realizat 900 - nr. zile lucrate 22
luna 4: salariu brut 900 - nr. zile lucratoare 21, din care 10 zile CO

ind. CO /zi = (700+800+900): (21+20+22) = 2400 : 63 = 38,095
ind. CO/ zi = 900 : 21 = 42,857
valoarea mai mare este 42,857

ind. CO pt. 10 zile = 42,857 x 10 = 428,57 rotunjit la 429 lei.

Extras din Codul muncii:
ART. 150
(1) Pentru perioada concediului de odihnã salariatul beneficiazã de o indemnizaţie de concediu, care nu poate fi mai micã decât salariul de bazã, indemnizaţiile şi sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectivã, prevãzute în contractul individual de muncã.
(2) Indemnizaţia de concediu de odihnã reprezintã media zilnicã a drepturilor salariale prevãzute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicatã cu numãrul de zile de concediu.
(3) Indemnizaţia de concediu de odihnã se plãteşte de cãtre angajator cu cel puţin 5 zile lucrãtoare înainte de plecarea în concediu.
Am omis sa va intreb daca indemnizatia de concediu este afectata de reducerea timpului de lucru ( 2 ore/zi) in luna in care se efectueaza concediul. Mai exact, de la inceputul lunii programul este de 2 ore/zi cu salariul diminuat, iar incepand cu 12.12.2011 pana la 30.12.2011 concediu de odihna aferent perioadei lucrare (14 zile CO).
decembrie salariul diminuat / program de lucru 2 ore/zi
2,5,6,7,8,9.12.2011 - zile lucrate
12.12 - 30.12.2011 - CO
Va multumesc frumos!
Indemnizatie de CO nu este afectata de durata timpului de munca prevazut in c.i.m....
Reluam exemplul:

luna1: venit realizat 700 - nr. zile lucrate 21
luna2: venit realizat 800 - nr. zile lucrate 20
luna3: venit realizat 900 - nr. zile lucrate 22
luna 4: salariu brut 225 - nr. zile lucratoare 20, din care 14 zile CO

ind. CO /zi = (700+800+900): (21+20+22) = 2400 : 63 = 38,095 pt. o zi de 8 ore
pentru 1 zi de 2 ore: 38,085 : 4 = 9,521

ind. CO/ zi = 225 : 20 = 11,25
valoarea mai mare este 11,25

ind. CO pt. 14 zile = 11,25 x 14 = 157,5 rotunjit la 158 lei.

ana-cer, moderator
In aceste conditii, se poate sa-mi spuneti ce baza de calcul are acest concediu in situatia in care ultimele trei luni anterior concediului venitul net a fost de 1000/luna, iar de la 01.dec.2011 (fara acordul meu si fara o informare prealabila, s-a redus salariul la minim pe economie pentru personal calificat) salariul brut este 201 ron cu durata de 2 ore/zi? Mi s-a comunicat ca voi primi indemnizatia pentru concediu calculata la salariul de 201 brut pentru 2 ore/zi (putin peste 100 ron). Sa inteleg ca sunt platit numai pentru 3,5 zile concediu (desfasurate cate 2 ore/zi), urmand sa efectuez si restul de 11.5 zile concediu?
In speranta ca nu sunt foarte insistent (deoarece imi doresc sa inteleg cum gandeste angajatorul), va multumesc!