Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum se calculeaza indemnizatia CO?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum se calculeaza indemnizatia CO?

Buna seara,
Va rog frumos daca se poate sa-mi spuneti, cum se calculeaza indemnizatia concediului de odihna in situatia in care angajatul nu are un an vehime intr-o societate, dar salariul a suferit mai multe modificari?
Indemnizaţia de concediu de odihnã reprezintã media zilnicã a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicatã cu numãrul de zile de concediu, potrivit dispozitiilor Codului Muncii .

Prin urmare, ea se va calcula in functie de salariile avute in perioada septembrie - noiembre si nu in functie de salariul stabilit in decembrie ....

Daca nu ati semnat niciun act de modificare a salariului si a timpului de munca, atunci angajatorul dvs nu are cum sa micsoreze salariul si sa modifice timpul de munca unilateral .. ceea ce face el este nelegal ...