Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... putere de lucru judecat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

putere de lucru judecat?

buna ziua. in urma divortului, fostei sotii i`a fost incredintat copilul si, ca urmare, i`a fost atribuit si beneficiul contractului de inchiriere pentru un apartament ANL primit in timpul casatoriei. intrebarea mea e urmatoarea: daca ea este plecata in italia cu copilul de o luna, ce pot face sa recastig eu anl`ul? hotararea de divort nu a fost apelata, este definitiva. tinand cont de faptul ca a primit anl`ul ca urmare a faptului ca a primit copilul, daca as cere reincredintarea si as primi copilul as putea primi si anl`ul? la divort ne`a intrebat pe fiecare daca suntem de acord ca cel care primeste copilul sa primeasca si anl`ul, si am fost de acord.
Nu ati recurat hotararea ?
daca nu a facut apel nu are cum sa faca recurs :D...@bestlegis

puteti sa promovati oricand actiune pentru stabilirea domiciliului copilului la dvs., daca aveti dovezi in sensul ca interesul copilului ar fi in sensul acesta...

abea dupa aceea puteti face cerere si la ANL...insa sper ca nu doar pentru acest motiv doriti sa va fie incredintat copilul B-)
ionut979 a scris:

buna ziua. in urma divortului, fostei sotii i`a fost incredintat copilul si, ca urmare, i`a fost atribuit si beneficiul contractului de inchiriere pentru un apartament ANL primit in timpul casatoriei. intrebarea mea e urmatoarea: daca ea este plecata in italia cu copilul de o luna, ce pot face sa recastig eu anl`ul? hotararea de divort nu a fost apelata, este definitiva. tinand cont de faptul ca a primit anl`ul ca urmare a faptului ca a primit copilul, daca as cere reincredintarea si as primi copilul as putea primi si anl`ul? la divort ne`a intrebat pe fiecare daca suntem de acord ca cel care primeste copilul sa primeasca si anl`ul, si am fost de acord.

Dupa parerea mea nu mai aveti nicio sansa in ceea ce priveste atribuirea ANL-ului.
Este autoritate de lucru judecat.
Puteti vorbi cu ea si sa rezolvati problema prin intelegere cu acordul ANL.
Din cate stiam eu, locuintele ANL sunt atribuite pe baza de contract de inchiriere pe parioada limitata de timp, iar la expirarea perioadei, chiriasul are ori posibilitatea cumpararii, ori a prelungirii contractului, iar pentru varianta a doua trebuie sa indeplineasca acele conditii impuse de catre Primarie.
Cred ca dv ar trebui sa mergeti sa dicutati la Primarie. Primaria este cea care decide referitor la contractul de inchiriere. Nu este normal ca Primaria sa lase o locuinta sociala unei persoane care nu se afla in tara si cu atat mai mult nu o foloseste, cand sunt atatia altii ce au nevoie de o locuinta.

Multumesc mult pentru raspunsuri.
@bestlegis: nu, la momentul respectiv eram multumit cu hotararea de divort.
@av.antoanelageaman: sigur ca nu este singurul motiv pentru care vreau copilul, doamne fereste, daca va uitati aici pe forum am multe topicuri deschise despre reincredintare din cauza ca nu sunt multumit de comportamentul ei fata de copil si fata de mine. nu mai detaliez, ideea este ca i`a fost atribuit beneficiul contractului de inchiriere cu anl`ul pentru ca i`a fost incredintat copilul, chiar asa scrie pe hotarare. dar nici ea nici copilul nu locuiesc acolo. de moment ce exista o hotarare definitiva si irevocabila in care ii este atribuit ei acest contract de inchiriere, credeti ca ar trebui sa ma adresez la anl? sau in instanta?
@avocat_lascoschi: domnule avocat, multumesc pentru raspuns. asa m`am gandit si eu, dar ma pune pe ganduri faptul ca, in hotararea de divort este scris clar ca, datorita faptului ca i`a fost incredintat spre crestere si educare copilul, i se atribuie si beneficiul contractului de inchiriere. de asta sunt pe ganduri, daca cer reincredintare si se aproba, nu pot cere si anl`ul?
va multumesc
@m_ella2005: Daca merg la Primarie sa le zic ca a plecat din tara vor rezilia contractul de inchiriere, ma gandesc, si asta nu ma ajuta, adica nu e vorba ca daca nu am eu anl`ul sa nu`l aiba nici ea! mi`ar placea sa castig anl`ul si sa`l cumpar pentru copil, ca sa nu il piarda ea pentru ca e incapatanata si suparata pe mine ca am divortat. ca doar de asta a plecat din tara, ca sa nu mai vad copilul, imi tot zice la telefon ca trebuia sa ma gandesc cand am divortat ca nu voi mai vedea nici copilul.