Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contestatie impotriva deciziei de incadrare in grad de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contestatie impotriva deciziei de incadrare in grad de handicap

sotul meu este pensionat pe caz de boala de la varsta de 36 ani deoarece a facut accident vascular cerebral ramanand cu pareza pe partea stanga si partial nevazator,fiind evaluat de comisia teritoriala la grad 2 invaliditate din an in an .
De un an lau depistat cu diagnosticul metaplazie mieloida cu mielofibroza , ciroza hepatica ii scoate lichid periodic iar Comisia de Evaluare a Persoanelor cu Grad de Handicap i-a dat gradul 3 desi are si problseme psihice si chiar are referat de la spitalul de Psihiatrie pe judet in care scria ca are nevoie de insotitor,pe langa faptul ca nu s-a luat in considerare acest lucru mai exista legea 448/2006 in care scrie clar ca persoanele care sufera de aceasta boala de sange(METAPLEZIE MIELOIDA CU MIELOFIBROZA)trebiesc incadrate in gradul 2 de handicap..am facut contestatie in termen tot grad 3 am primit.In prezent are 58 de ani.Ce trebuie sa fac?V a multumesc!
Daca la contestatia formulata ,comisia de expertiza medicala locala dispus aceiasi incadrare,mai aveti dreptul sa solicitati verificare din partea comisiei superioare de expertiza medicala a persoanelor adulti
ynocentta a scris:

Daca la contestatia formulata ,comisia de expertiza medicala locala dispus aceiasi incadrare,mai aveti dreptul sa solicitati verificare din partea comisiei superioare de expertiza medicala a persoanelor adulti

Doamna a facut deja contestatie la Comisia superioara.
Singura cale de atac in acest moment este sa dea in judecata Comisia superioara.

si...pentru incadrare in grad de handicap NU SUNT COMISII DE EXPERTIZA MEDICALA SUNT COMISII DE EVALUARE A PERSOANELOR CU HANDICAP.
Comisiile de expertiza medicala sunt cele de la Casa de Pensii care stabilesc capacitatea de munca si incadrarea intr-un grad de invaliditate.
MitreaINastase a scris:

sotul meu este pensionat pe caz de boala de la varsta de 36 ani deoarece a facut accident vascular cerebral ramanand cu pareza pe partea stanga si partial nevazator,fiind evaluat de comisia teritoriala la grad 2 invaliditate din an in an .
De un an lau depistat cu diagnosticul metaplazie mieloida cu mielofibroza , ciroza hepatica ii scoate lichid periodic iar Comisia de Evaluare a Persoanelor cu Grad de Handicap i-a dat gradul 3 desi are si problseme psihice si chiar are referat de la spitalul de Psihiatrie pe judet in care scria ca are nevoie de insotitor,pe langa faptul ca nu s-a luat in considerare acest lucru mai exista legea 448/2006 in care scrie clar ca persoanele care sufera de aceasta boala de sange(METAPLEZIE MIELOIDA CU MIELOFIBROZA)trebiesc incadrate in gradul 2 de handicap..am facut contestatie in termen tot grad 3 am primit.In prezent are 58 de ani.Ce trebuie sa fac?V a multumesc!

In cf. cu prevederile art.6(5)din HG 430/2008:

(5) Deciziile Comisiei superioare pot fi atacate potrivit Legii contenciosului administrativ nr. 554/2004, cu modificarile si completarile ulterioare. Cererile adresate instantei de contencios administrativ sunt scutite de taxa judiciara de timbru.

Deci singura cale care v-a ramas este sa atacati decizia comisiei superioare de evaluare,
in instanta de contencios administrativ.