Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recurs - proces civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recurs - proces civil

De la ce data curge termenul de recurs intr-un proces civil? De la data la care am primit copia dispozitivului hotararii sau de la data la care mi se comunica hotararea?
Mentionez ca am un proces si inainte sa mi se comunice hotararea propriu zisa, am cerut o copie dupa dispozitivul hotararii.....pentru a stii ce s-a hotarat in cauza.
Multumesc!
de-la data in care se comunica hotararea....
Formularea codului civil este clara: termenul de declarare a recursului curge de la data comunicarii hotararii. Chiar daca ati luat cunostinta de dispozitivul hotararii, cat timp nu cunoasteti si considerentele hotararii este dificil de formulat cale de atac.
In opinia mea, in situatia de fata va incepe sa curga termenul de recurs din momentul comunicarii hotararii.
Art. 301. - Termenul de recurs este de 15 zile de la comunicarea hotărârii, dacă legea nu dispune altfel.