Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bani imprumutati
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bani imprumutati

buna..va cer ajutorul intr-o situatie delicata.am imprumutat o suma de bani unui '' prieten'' cel putin asa il consideram.din pacate acum refuza sa mi-i inapoieze.nu am nici un act ca v-am spus mi-era prieten.Ce pot sa fac legal??
fapta constituie ABUZ DE INCREDERE,dar in lipsa unui act,fie el si de mana si lipsa martorilor care sa vina in sprijinul afirmatiilor dumneavoastra,este mai greu de dovedit fapta.....
Din pacate nu prea puteti face prea multe.
Din punct de vedere civil lipsa unui inscris cu valoare probanta va ingradeste la formularea unei actiuni civile unde singurul mijloc de proba ar fi proba testimoniala, care nu este indeajuns pentru a proba imprumutul.
Va ramane doar posibilitatea formularii unei plangeri penale pt inselaciune, dar si aceasta este greu de probat.
fara documente doveditoare ... nimic, o ultima varianta de recuperare ar fi, daca ar exista in cazul asta, intelegerea "amiabila" cu prietenul sa va inapoieze banii in mai multe transe, indiferent de valoare lor si durata in timp, c-am asta ar fi tinand cont de situatia extrem de delicata, dupa cum se stie, proverbul spune ca : "atunci cand ii dai, ii fata vaca, cand ii ceri inapoi ii moare vitelul" !!!, adica alta data ... , schimbati-va unitatea de masura pentru prieteni.