Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA transport marfa intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

transport marfa intracomunitar

O soc.romana A transporta tot pt o soc.romana B marfa in Serbia.
Soc.A emite factura de transport catre soc.B cu sau fara TVA?
Daca ambele societati A si B sunt platitoare de TVA, se va emite cu TVA.
Nu are importanta destinatia, ci relatia contractuala.
d-le consilier juridic, imi pare rau sa v-o spun, dar va inselati!

ART. 143 cod fiscal
Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar
(1) Sunt scutite de taxă:
c) prestările de servicii, inclusiv transportul şi serviciile accesorii transportului, altele decât cele prevăzute la art. 141, legate direct de exportul de bunuri;

Scutirea de taxă prevăzută la art. 143 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, pentru serviciile de transport de bunuri legate direct de exportul de bunuri, se justifică de prestator în măsura în care locul prestării serviciilor este considerat a fi în România, în conformitate cu prevederile art. 133 din Codul fiscal, şi dacă aceasta ar fi fost persoana obligată la plata taxei conform art. 150 alin. (1) din Codul fiscal, în cazul în care nu se aplica o scutire de taxă. Documentele pe baza cărora se justifică scutirea de taxă sunt:
a) factura, care trebuie să conţină informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, sau, după caz, pentru persoanele care prestează efectiv serviciul de transport, documentul specific de transport, dacă acesta conţine cel puţin informaţiile prevăzute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal;
b) contractul încheiat cu beneficiarul;
c) documentele specifice de transport prevăzute la alin. (4), în funcţie de tipul transportului, sau, după caz, copii de pe aceste documente;
d) documente din care să rezulte că bunurile transportate au fost exportate.

Se consideră documente specifice de transport, în funcţie de tipul transportului:
a) în cazul transportului auto: Convenţia referitoare la contractul de transport internaţional de mărfuri pe şosele (CMR), carnetul TIR şi, după caz, documentul de tranzit vamal comunitar T1;
b) în cazul transportului feroviar: scrisoarea de trăsură, documentul de transport internaţional pe căile ferate, care să poarte ştampila staţiei de expediţie, documentul de transmitere a vagonului la calea ferată vecină, care să confirme ieşirea mărfii din Comunitate, şi, după caz, documentul de tranzit vamal comunitar T1;
c) în cazul transportului multimodal cale ferată - naval: scrisoarea de trăsură şi foaia de conosament şi, după caz, documentul de tranzit vamal comunitar T1;
d) în cazul transportului prin conducte: documentul emis de transportator, cuprinzând date referitoare la bunurile transportate, şi, după caz, documentul de tranzit vamal comunitar T1.

Stimate @xerxes, nu ma insel, dar dvs. faceti o mare confuzie.
Exista diferenta intre facturile cu TVA, dar cu mentiunea " cu drept de deducere", si facturile fara TVA, care au mentiunea "taxare inversa".
In cazul expus, factura va trebui sa indeplineasca prevederile art. 155 alin (5) Cod fiscal, adica va avea TVA, dar cu drept de deducere ulterior.
eu va respect opinia dar nu fac nicio confuzie. se pare ca dvs. nu stapaniti foarte bine taxa pe valoare adaugata,

v-am dat temeiul legal in baza caruia factura poate fi emisa in regim de scutire de tva, chiar daca ambele firme sunt persoane impozabile stabilite in romania.

nu stiu ce legatura are taxarea inversa in speta aceasta?

si ca sa va conving ca sunteti in eroare, desi nu-mi sta fire, am sa va dau un exemplu din art. 4 - OMFP 2222/2006

Exemplul 1: A facturează către B un transport din Italia în Elveţia. Ambele companii sunt persoane impozabile stabilite în România. Locul serviciului de transport este în România, conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, cu toate că locul exportului de bunuri este în Italia. Fiind un transport aferent unui export de bunuri, prestatorul va justifica scutirea de taxă, deoarece beneficiarul este o persoană impozabilă stabilită în România şi prestatorul ar fi avut obligaţia plăţii taxei dacă operaţiunea nu ar fi fost scutită de taxă. Acelaşi raţionament s-ar aplica şi în cazul în care transportul ar fi efectuat din România în Turcia sau în orice altă ţară din afara Comunităţii, între două persoane impozabile stabilite în România.

va multumesc pentru intelegere!