Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Comasarea alegerilor 2012
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Comasarea alegerilor 2012

Anul viitor se pare ca vom merge la vot o singura data acest lucru pentru cine va fi benefic ?
Pentru buget inseamna economie iar pentru partide inseamna afacere , faci turism electoral o singura data si ai avantaje pe linie .
Vom avea o gramada de buletine de vot ; pt. primnari , consiliile locale si judetene , deputati si senatori , ce se intampla daca alegi sa votezi numai o lista ca de semnat semnezi o singura data pt. toate buletinele de vot .
eu zic ca e un lucru bun pentru noi toti... acum, sa nu fim in situatia de a nu vedea padurea din cauza copacilor...ce conteaza ca vor fi multe buletine?
:hm: Ce inseamana ”noi toti”? :D De ce ma introduceti in "turma" dle Petre? Mie, ca exemplu, nu-mi convine. O multime s-ar putea incurca in ”buletine” si vor iesi "castigatoare" alte personaje din filmele de groaza!
In plus, nu-mi convine deloc sa fie aprobata o asemenea lege prin ”asumarea raspunderii guvernului”!

Chiar nu pricepe nimeni ca acest guvern este iresponsabil?
In ce lume traiti? Cum intelegeti democratia? Ce intelegeti prin democratie? Chiar ii pasa cuiva de democratie? :rtfm:
~ Conținut șters la cerere ~
Eu sunt de acord doar ca o exceptie datorata crizei (morale, juridice, economice, sociale, politice, de credibilitate...) si a lipsei strategiei actualei puteri, sa-i eliberam cat mai repede de raspundere si sa organizam alegeri locale, generale, prezidentiale, totale cel mai tarziu in martie 2012.
Apoi noul parlament sa incerce a face ordine in legislatie, noul executiv sa redreseze situatia economica, sociala..., sprijiniti de noul presedinte mai ales in promovarea relatiilor externe.
Ce se va intampla cu persoanele de peste 70 anl se vor incurca in buletine de vot sau vor spune " d-le eu votez numai primaru ca mai sus nu ma intereseaza "
:-/