Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce se invata la INPPA?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce se invata la INPPA?

Buna ziua! As dori sa stiu va rog in ce consta pregatirea de la INPPA? Se face practica sau specializari in vreun domeniu de drept? Si daca avem un master mai este necesar si INPPA-ul? Sau macar mai este obligatoriu sa mai facem inca un master in peroada stagiului de avocatura?
Multumesc frumos!
Se fac un soi de cursuri si seminarii - cursurile-s cursuri ca la facultate, seminariile numite ateliere sunt de regula dedicate rezolvarii unor spete. Materiile studiate: OEPA, civil, penal, procedura civila si penala, dreptul UE, dreptul european al drepturilor omului, dreptul muncii, dreptul familiei, dreptul societatilor comerciale, arbitraj, drept contraventional si ceva nou cu asigurarile sociale ale avocatilor (eu n-am prins aceasta materie). Examenul anul asta a constat in 8 colocvii la aceste materii (civilul si penalul se dau impreuna cu procedurile aferente iar la ultimele trei enumerate nu s-a sustinut niciun fel de verificare) apoi in grila de 50 intrebari/minispete timp de 3 ore (total insuficient...in regulament scria 4 ore dar....traim in Romania). Prezenta este obligatorie, cursuri cam de la 14 la 20.
Nu are nicio legatura cu cursurile de master, nu este o forma de invatamant ci o forma obligatorie de pregatire a avocatilor in cadrul profesiei....
Multumesc frumos pentru informatii ... si parca mai era ceva prevazut referitor la examenele de la INPPA cine le da si le absolva mi se pare ca este scutit de alte examene poate examenele de definitivat de la barou dar nu stiu sigur...
Iulian81, utilizator
Exact, examenul de absolvire al INPPA este echivalent cu examenul de definitivat (care in curand nici nu se va mai organiza, fiind inlocuit in totalitate de examenul de absolvire al INPPA).
Si avocatul indrumator mai este obligatoriu? Daca tot timpul oamenii fac cursuri si dau examene la INPPA la ce mai foloseste indrumatorul??
Trebuie in continuare si indrumator....