Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... tva sua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

tva sua

Buna ziua, am o problema cu TVA-ul. Doresc sa cumpar un pachet de gazduire web din SUA. Factura nu contine nici un fel de TVA , probabil firma este neplatitoare de TVA.

Sunt inregistrat ca firma neplatitoare de TVA in Romania insa am si un CUI separat pentru achizitii intracomunitare. Contabilul mi-a sugerat sa precizez la facturi din strainatate CUI-ul nostru pentru achizitii intracomunitare.

Intrebarea mea este daca pentru factura din SUA care nu contine TVA o sa platesc TVA 24% in Romania?
user007, utilizator
In SUA nu exista TVA. Este una din putinele tari din lume care nu au TVA