Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cod TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cod TVA

Buna ziua,

Folosesc serviciile de gazduire web ale unei companii din SUA.
Sunt neplatitor de TVA in romania, inregistrat in ROI cu cod TVA.

Am primit o notificare de la comapnie:

As a non-E.U. supplier of web-hosting services to customers in
the European Union (E.U.), we are required to comply with the
European VAT (Value Added Tax) regulations by charging VAT to
customers located in the E.U.

Customers categorized as Business users in the E.U. may be
required to self account for VAT on our charges under EC
Directive 2006/112, Art 196 using the reverse charge mechanism.*
In order for us to determine whether you fall into this
category, and not charge VAT, we need to collect some
information from you.

La completarea formularului trebuie sa introduc CUI-ul de neplatitor de TVA si nu cel pentru statele UE cu RO?

multumesc
tome_ionica, utilizator
Trebuie introdus codul primit la inscrierea in ROI
Altfel iti va factura tva ul.