Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Autorizatie de functionare magazin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Autorizatie de functionare magazin

Am cumparat un spatiu comercial intr-o comuna in Jud Bacau in anul 2005. Peste acest spatiu am ridicat un alt nivel fara autorizatie de constructie in anul 2006. Din anul 2005 pana in 2010 am functionat fara probleme cu magazinul in acest spatiu. Datorita concurentei cu un alt magazin din vecinatatea mea administrat de sotia domnului Primar al comunei respective primaria refuza sa-mi elibereze Autorizatia de functionare motivand ca nu am autorizatia de constructie al spatiului respectiv. Am deschis la la Tribunalul Judetean “Actiune in Constatare” dat fiind faptul ca au trecut trei ani de la finalizarea constructiei (deci fapta s-a prescris).
Rugamintea mea este: daca cineva poate sa-mi comunice precum si legea respectiva daca eu voi putea functiona cu magazinul in continuare pana la finalizarea actiunii la Tribunal.
Va rog sa nu faceti referire la altceva (gen aviz de la pompieri) etc. deoarece doresc sa deschid magazinul in continuare.
Va multumesc anticipat.
Daca din 2005 ati desfasurat activitatea "fara probleme", inseamna ca deja ati avut autorizatie de functionare, care este valabila pe toata perioada desfasurarii activitatii, cu conditia sa nu-i schimbati profilul.
Acea autorizare nu trebuie decat vizata anual.
Modul de obtinere a autorizatiei, de avizare anuala si costurile sunt stabilite de Consiliul local a localitatii respective.
Vedeti si prevederile Codului fiscal
Art. 268. - (1) Taxa pentru eliberarea unei autorizatii pentru desfasurarea unei activitati economice este stabilita de catre consiliul local in suma de pana la 11 lei, in mediul rural, si de pana la 57 lei, in mediul urban.
(11) Autorizatiile prevazute la alin. (1) se vizeaza anual, pana la data de 31 decembrie a anului in curs pentru anul urmator. Taxa de viza reprezinta 50% din cuantumul taxei prevazute la alin. (1).
Daca nu sunteti in regula, chiar daca exista un dosar pe rol referitor la modul de construire al spatiului, nu puteti functiona pana la obtinerea autorizatiei sau a vizei anuale de la primarie.
Marcel Mihalache, Avocat