Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de urmas si ajutorul lunar pentru sotul ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de urmas si ajutorul lunar pentru sotul supravietuitor

Buna ! Am si eu o intrebare . Mama mea este pensionata de 7 ani si are o pensie de 360 ron . Este vaduva de 12 ani dar nu beneficiaza de niciun ajutor deoarece tatal meu nu iesise la pensie cand a murit .(mai avea 1 luna pana sa implineasca varsta).
Intrebarea mea este daca acum poate beneficia de pensia de urmas sau de indemnizatia de ajutor pentru vaduve? MULTUMESC!
Imi pare rau, teoretic tatal dvs. nu indeplinea, la data decesului, conditiile pentru a beneficia de pensie de invaliditate. Eu va sugerez, totusi, sa intrebati si la casa de pensii, ei au lucrat direct cu aceste situatii si stiu daca pentru infarct si comotie cerebrala se acorda pensie. Va trebuie neaparat actul doveditor al cauzei decesului. Nu am cum sa va ajut mai mult. Succes si sanatate mamei!