Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Despre dreptul la succesiune si testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Despre dreptul la succesiune si testament

Buna ziua.
Inainte de a va pune intrebari sa va prezint situatia:
Sint unicul nepot "natural" (eu nemaiavind frati) al unei matusi - care este sora mamei mele. Mama mea a decedat cu citiva ani in urma ca si unchiul - sotul matusii in cauza. Matusa cu unchiul nu au copii ci numai citiva nepoti din partea unchiului. Matusa nu a facut pina acum succesiunea dupa unchiul si nici nu o va face niciodata. Doreste in schimb sa-mi lase mie prin testament partea ei de mostenire pentru a ma "ajuta" la succesiunea pe care o voi face eu dupa ce ea va fi murit.
Intrebarile mele sint:
- Care este partea mea la succesiune dupa decesul matusii? si
- In ce masura ajuta testamentul pe care ea doreste sa il faca?
Multumesc anticipat.
Poate sa va faca testament! Si sa va instituie legatar universal. Daca sunteti singura ruda a matusii dvs, adica nu mai are copii, nu are alti frati in viata, nu are parinti in viata ...rude care apartin pana la gradul 4 inclusiv atunci dvs o mosteniti. Insa trebuie dezbatuta succesiunea si dupa unchi, deoarece Matusa dvs mosteneste cota de 1/2 iar nepotii unchiului 1/2 din bunurile proprii si aceeasi cota din bunurile commune , adica din 1/2, restul de 1/2 din bunurile comune apartinand matusii dvs. Daca nu dezbate succesiunea Matusa dvs prin testamentul intocmit de dansa, mosteniti prin retrasmitere si ce I se cuvenea din partea sotului sau se vor face succesiuni succesive. In orice caz e Bine sa va faca testament.
Daca inteleg bine, la succesiunea in urma decesului matusii, mie mi-ar reveni 3/4 (75%) din valoarea bunurilor comune ale matusii si unchiului si restul de 1/4 (25%) nepotilor din partea unchiului.
Si de aemenea 1/2 din bunurile proprii ale unchiului. Am inteles corect?
La succesiunea dupa matusa s-a pomenit despre succesiuni succesive. Adica ar trebui facute 2 succesiuni: si dupa matusa si dupa unchi? Poate detaliaza cineva (prefer opinia unui notar sau avocat).