Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazin on-line haine second-hand
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazin on-line haine second-hand

Buna ziua,
As dori sa stiu, pentru un magazin on-line avand ca obiect comertul cu haine second-hand sau haine care mi-au apartinut sau unele creatii proprii, ce forma de organizare e mai simplificata? S.R.L., PFA sau...?

Daca marfa e cumparata la bucata si se vinde la fel, este obligatoriu sa cer factura atunci cand cumpar? Daca-mi puteti oferi niste sfaturi, va rog, despre cum functioneaza un asemenea magazin on-line?
Trebuie autorizatii speciale la infiintare?
nu este necesara autorizatie speciala la infiintare. Eu va recomand un SRL avand ca obiect de activitate principal 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet. De asemenea, va recomand sa solicitati factura la achizitii de marfa.
Va multumesc frumos pentru raspuns. Da, SRL mi se pare si mie ok.
Buna ziua. Ca si forma de organizare juridica pt vanzare online pe diferite site-uri sau retele de socializare, ce e mai indicat srl-d, pfa, srl? care sunt costurile nu cele de infiintare, ci cele datorate anaf, adica impozit pe profit si alte cele. sau ce se mai achita? Iar produsele vandute cum se inregistreaza dpdv contabil? Fiind doar on-line e suficient doar cu chitanta? cum se procedeaza mai exact? Adica in momentul in care un client cumpara eu ce trebuie sa
fac? factura, chitanta sau e necesar casa de marcat? Produsele achizionate pt vanzare se achzitioneaza cu un pret si se vand cu adaos. cum inregistrez eu adaosul sau ce procent e permis peste pretul de achizitie? sunt foarte nedumerita adica am 1000 de ntrebari fara raspuns. Multumesc aniticipat. zi buna
oana p., utilizator