Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza evaluare casa
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza evaluare casa

buna ziua,cum se face o evaluare daca in zona,mai concret intr-un sat nu s-au vandut sau evaluat bunuri?expertul are dreptul sa puna valorile de la notari?ce trebuie sa contina o expertiza cum se determina o valuare?cat de cat adevarata?!si ce se intampla daca nu este facuta evaluarea dupa cum este scris in lege?ce valori se pot da...de piata?dupa ochii?
buna seara!
[Editat - o singura trimitere la specialisti este suficienta] Dupa umila mea parere trebuie sa aveti in vedere prevederile Decretului 255/1984. Mai intai trebuie sa fie evaluat imobilulu dupa valoarea de inlocuire.Dar atentie mare , este bine sa apelati la un cunoscator- atat pe linie de structura cat si ca finisaje.Marja de eroare poate fi de maxim 8-10%.Daca sunteti intr-un proces si aveti dubii este bine sa apelati la un expert parte.
Va multumesc si va doresc '' la multi ani!''
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Dupa Standardele Internationale de Evaluare (obligatorii acum) se face, nu dupa un decret comunist din 1984 (nr. 256 nu 255) care stabilea preturi de vanzare catre populatie.
Se foloseste cel putin una din cele trei abordari: prin cost, prin venituri si prin comparatie.
O analiza de piata serioasa identifica preturi pentru proprietati similare si informatii privind piasta chiriilor .
buna ziua.
Imi cer scuze pt. confuzie da aveti dreptate este D256/1984. Si cataloagelede evaluare rapida au invedere anul 1965; acest lucru nu are nici o legatura cu regimul .Mai nou trebuie avur in vedere standardele dupa care a aparut criza imobiliara si criza economica!
multumesc
MarinBaescu a scris:

Mai nou trebuie avur in vedere standardele dupa care a aparut criza imobiliara si criza economica!
multumesc

Va rog explicati-ne aceasta idee.

Standardele Internationale de Evaluare sunt editia 2011, obligatorii pentru evaluatorii autorizati de la 01.01.2012.