Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Modificãri clasã marcã înregistratã - Care este ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Modificãri clasã marcã înregistratã - Care este procedura?

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: in cazul in care o marca a fost inregistrata pe o anumita clasa de servicii si vrem sa modificam clasa, trebuie sa parcurgem intreaga procedura de inregistrare la OSIM?
Va multumesc!
OSIM-ul este singurul organism care administreaza marcile (si nu numai) la noi in tara.
Gasiti pasii si taxele pe site-ul lor.
Buna seara, daca doriti sa schimbati clasa la o marca inregistrata sau de abia depusa, trebuie intr-adevar sa luati procedura de la capat. Doar daca vreti sa scoateti servicii din clasa deja existenta e suficienta o adresa catre OSIM si plata taxei de limitare de 90 Ron. Altfel e ca si cum ati depune o noua cerere de marca. Mult succes!
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
Va doresc un An Nou Fericit!