Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Protecþie marcã
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Protecþie marcã

Daca am notificat o societete detinatoare a unui site de publicitate ca:
1. Au dat cu buna stiinta user-ul si pass-ul de la contul care il aveam pe siteul lor firmei care se foloseste de marca noastra" trans" in domeniul transporturilor CLASA 39.
2. Cu aceeasi firma care ne foloseste marca, tot firma de transporturi, au incheiat un contract de publicitate in baza unui certificat de marca la CLASA 35, emis de catre OSIM unei persoane fizice.( aceeasi marca ca la noi " trans" dar la clasa 35).

Intrebarea este : pot deschide acctiune de urmarire impotriva firmei de publicitate care ajuta la savarsirea infractiunii, art.323 C.P.?

Daca nu , care ar fi pasii de urmat pentru a scoate de pe siteul lor a contului si a materialelor publicitare ale firmei concurente cu marca noastra?

Uitam sa mentionez ca impotriva firmei concurente sunt deschise dosare de urmarire penala pentru folosirea fara acordul nostru al marcii si concurenta neloiala.

Multumesc anticipat
In primul rand daca aveti clase diferite la inregistrarea marcii la OSIM, persoana respectiva nu comite nici o infractiune...
In al doilea rand, firma de publicitate nu are nici o indatorire sa verifice marcile inregistrate la OSIM in activitatea ei, ci doar firma care apeleaza la servicii firmei de publicitate.
Dar asa cum spuneam sunt clase diferite si ca atare , din punctul meu de vedere nu aveti dreptate!
Si oricum discutia este mult mai complexa decat cele cateva randuri care se pot scrie aici.