Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă L.221/2009
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

L.221/2009

-as vrea sa stiu si eu daca, totusi, se mai pot introduce cereri de despagubiri, in temeiul acestei legi, art.5, alin.1, lit.b, chiar daca urmeaza a fi respinse, cu scopul de a combate aceste decizii arbitrare si abuzive, atit a Curtii Constitutionale cit si a Inaltei Curti, si cu scopul de a nu rata termenul in cazul in care justitia romana va revenii asupra abuzurilor ei, si daca "da", pina la ce data?
legea prevede ca in 3 ani de la intrarea in vigoare.
Vin si eu cu o intrebare suplimentara la subiect: cum demonstreaza descendentii persoanei decedate persecutate/inchise ca acesta a fost victima a regimului? Unde poate solicita documente in aceste sens, daca de exemplu nu cunosc nici macar instanta care l-a condamnat? A, care este partea parata in cerere?
emil6702, utilizator