avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă L.221/2009
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

L.221/2009

-as vrea sa stiu si eu daca, totusi, se mai pot introduce cereri de despagubiri, in temeiul acestei legi, art.5, alin.1, lit.b, chiar daca urmeaza a fi respinse, cu scopul de a combate aceste decizii arbitrare si abuzive, atit a Curtii Constitutionale cit si a Inaltei Curti, si cu scopul de a nu rata termenul in cazul in care justitia romana va revenii asupra abuzurilor ei, si daca "da", pina la ce data?
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 23:15, 9 Ianuarie 2012
legea prevede ca in 3 ani de la intrarea in vigoare.
Vin si eu cu o intrebare suplimentara la subiect: cum demonstreaza descendentii persoanei decedate persecutate/inchise ca acesta a fost victima a regimului? Unde poate solicita documente in aceste sens, daca de exemplu nu cunosc nici macar instanta care l-a condamnat? A, care este partea parata in cerere?
Ultima modificare: Luni, 9 Ianuarie 2012
emil6702, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea 221/2009 - despagubiri fostii detinuti politici paulianlidia paulianlidia Buna ziua. Fiti amabili si spuneti-mi si mie ce sa mai intamplat cu legea 221/2009 privind despagubirile fostilor detinuti politici? Sotul meu a fost arestat ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 valentinu valentinu mai este valabil art.5 din legea 221/2009?am inteles ca s-a dat ordonanta de urgenta in anul 2010 prin care s-a abrogat acest aricol (vezi toată discuția)
Decizia nr. 32/2009 - iccj dmh dmh -as vrea sa stiu daca vi se pare corect ca niste cetateni romani, Martori ai lui Iehova, care pe vremea dictaturii au refuzat serviciul militar din motive de ... (vezi toată discuția)