Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art .55lit.b
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art .55lit.b

Daca un cim, se incheie cu art.55lit.b, angajatul respectiv poate beneficia de somaj?
Multumesc! Va rog ....

(Sau cu ce ar trebui sa inchid acel cim , ca sa beneficieze de somaj, numai cu art.65?)
Buna, daca se inchide cim cu 55b nu beneficiezi de somaj. Beneficiezi cu 65(1) concediere din motive care nu tin de persoana salariatului si 68(1) concediere colectiva.
Stiti e o chestie de genul ala...dl. daca nu mai ai nevoie de mine da-ma in somaj....iar eu IRU ...tre sa fac ...actele.....ufffff....
Multam!
Temeiul de drept al incetarii unui c.i.m. care ii da posibilitate fostului salariat sa beneficieze de somaj este : art.56 alin.1 lit.i , art.61 alin.1 lit.c si lit.d, art.65 alin.1 , art.95 alin.4 C.mun., incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, in temeiul art. 31 alin. 3 etc.