avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 567 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Care sunt responsabilitatile agentului de circulatie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Care sunt responsabilitatile agentului de circulatie atunci cand opreste un autovehicul pentru control?

Buna ziua ,as avea si eu o intrebare la prima vedere simpla : Care sunt atributiile agentului rutier(politistului) atunci cand opreste un autovehicul pentru control? cu referire daca se poate si la subintrebarea Agentul de circulatie poate opri un autovehicul fara a avea sau fara ai prezenta soferului motivul opriri? Motivul opriri poate fi si banalul ``Control de Rutina`` ? Astept detalii profesioniste si ``portite legale`` prin care un agent poate fi tras la raspundere de catre conducatorul auto . Va multumesc anticipat cu respect maxim RAZVAN ENE=D>
Va multumesc tuturor pentru importanta acordata acestui subiect =D> toate discutiile de mai sus sunt folositoare .
Eu personal am obţinut o rejudecare şi apoi am câştigat datorită invocării cauzei Anghel vs România. Ceea ce poate fi subliniat aici întorcându-ne la discuţia iniţială de pe acest topic, este că agenţii de circulaţie, practic, te pot opri când vor sub pretextul unui control de rutină.
Dacă nu ai făcut nimic te lasă în pace, dacă ai impresia că nu ai făcut nimic şi totuşi ei încep să scrie PV-ul, citeşte-l bine înainte de a-l semna, vezi dacă ai obiecţiuni clare şi la obiectul acestui PV (că de aia le zice obiecţiuni) scrie-le acolo (de obicei le scrie miliţistul dar ai grijă să scrie ceea ce vrei tu nu ceea ce vrea el) semnează-l, ia-l cu tine şi consultă un avocat dacă te simţi nedreptăţit .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plangere contraventionala - proba cu martori florin 33 florin 33 Daca semnez P.V.de contravetie si fac mentiuni ca nu recunosc fapta,agentul nu e obligat sa isi mentioneze un martor pt. a proba fapta.(exceptind cazul cind ... (vezi toată discuția)
Proces verbal amenda radar gabi_david gabi_david in data03/06/2010 am fost oprit de un echipaj al poltiei rutiere cu radar tip nou la iesire din localitatea sighetul marmatiei mau oprit din mers ei veneau ... (vezi toată discuția)
Contestatie retinere permis trecere pietoni AdrianBT AdrianBT Buna ziua. Am, va rog, o suma de nelamuriri referitoare la contestatia unui proces verbal de retinere a permisului auto: Mai intai faptele: Mi-a fost ... (vezi toată discuția)