Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura emisa PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura emisa PFA

buna ziua si LA MULTI ANI
daca emit prima factura pe 2012 trebuie sa incep o serie noua cu nr. 001
va multumesc
Nu. Se continua cu numerotarea din anul trecut.
nu. continuati nr pana se termina cotorul (banuiesc ca nu le aveti personalizate caci daca erau personalizate erau deja numerotate)
Anexa 1 din Ordin nr. 3512 din 27/11/2008 privind documentele financiar-contabile prevede astfel:
17. Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, vor asigura un regim intern de numerotare a formularelor financiar-contabile, astfel:
- persoanele care răspund de organizarea şi conducerea contabilităţii vor desemna, prin decizie internă scrisă, o persoană sau mai multe, după caz, care să aibă atribuţii privind alocarea şi gestionarea numerelor aferente;
- fiecare formular va avea un număr de ordine sau o serie, după caz, număr sau serie ce trebuie să fie secvenţial(ă), stabilit(ă) de societate. În alocarea numerelor se va ţine cont de structura organizatorică, respectiv gestiuni, puncte de lucru, sucursale etc.;
- persoanele prevăzute la art. 1 din Legea nr. 82/1991, republicată, vor emite proceduri proprii de stabilire şi/sau alocare de numere ori serii, după caz, prin care se va menţiona, pentru fiecare exerciţiu financiar, care este numărul sau seria de la care se emite primul document.

Deci in cadrul unitatii se decide de la ce nr incepeti numarul sau seria primului document.
Va multumesc