Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme credit

va salut si la multi ani ! in 2007 am imprumutat15 mii euro /rata 260 e pe 10 ani ,am platit un an dupa care am refinantat in lei 76000 lei/rata 1200 lei pe 10 ani,nu am girat cu nimic ,fara girant,credit de nev. personle. creditul l-am facut impreuna cu sotia care este coplatitor ,in acea perioada lucra acum nu mai are servici. De 2 luni nu am mai putut sa platim creditul ,as dori sa stiu ce as putea pati,la ora actuala doar eu mai lucrez salariu 1800 lei, nu am casa pe numele meu dar casa in care locuim este pe numele sotiei printrun act vanzare cumparare cu uzufruct viager[ din partea bunicului care traieste in prezent],ce putem pati? va multumesc!
Daca contractul de vanzare cumparare s-a incheiat in timpul casatoriei ,dvs aveti nuda proprietiate asupra acestui imobil ,deci nu puteti pretinde in fata bancii ca nu aveti nimic,Pe cale de consecinta va poate executa silit ,aveti nuda proprietate asupra unui imobil ,chiar daca el este afectat de uzufruct.Bunicul va ramane in locuinta cat va trai ,dar dreptul de proprietate(nuda prop) poate reveni altcuiva.In ipoteza in care este doar sotia nuda propietara ,situatia este identica este coplatitor ,raspundeti solidar.Imi pare rau,dar aceasta este.Sa speram ca banca nu va gasi pe nimeni sa cumpere in aceste conditii,mai bine incercati sa platiti cumva,mai esalonati ,vedeti si dvs ,fiindca concluzia este ca puteti fi executat de banca.
contractul cu uzufruct viager este doar pe numele sotriei si a fost facut inainte de casatorie ,si nu inteleg de ce as putea pierde casa din moment ce em mai am salariu nu se face oprire pe salariu?
Ba da, veti avea si dvs poprire pe salariu, dar si sotiei ii poate fi executat bunul pt ca dansa e coplatitor in contract, e datoare si sotia catre banca in aceeasi masura ca si dvs.
gi-jane2, moderator