Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... De ce trebuie sa mai platesc si la UPFR?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

De ce trebuie sa mai platesc si la UPFR?

De o buna bucata de timp platesc la UCMR-ADA si de vre-o doua zile ma innebuneste un domn de la UPFR. Ajutati-ma va rog sa inteleg .... de ce trebuie sa mai platesc si la UPFR? Pt ca suntem in Romania? :D

Astept un raspuns, va multumesc!
sfanthul a scris:

De o buna bucata de timp platesc la UCMR-ADA si de vre-o doua zile ma innebuneste un domn de la UPFR. Ajutati-ma va rog sa inteleg .... de ce trebuie sa mai platesc si la UPFR? Pt ca suntem in Romania? :D

Astept un raspuns, va multumesc!

Pot sa pun o intrebare?
Ce este UPFR?
Uniunea Producatorilor de Fonograme din Romania
Vedeti :
- Decizia nr. 104 din 3 mai 2005 pentru publicarea Metodologiei privind remuneratia datorata artistilor interpreti sau executanti si producatorilor de fonograme pentru radiodifuzarea fonogramelor publicate in scop comercial sau a
reproducerilor acestora de catre organisme de radiodifuziune si de televiziune, prin gestiune colectiva obligatorie
emisa de ORDA si publicata in M.Of. nr.386/2005 .
- Decizie nr. 156/2005, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 731 din 11/08/2005 privind desemnarea organismului de
gestiune colectivă UPFR - Uniunea Producătorilor de Fonograme din România - drept colector unic al remuneraţiei compensatorii curente titularilor de drepturi pentru copia privată - opere reproduse după înregistrări sonore sau audiovizuale

[ link extern ]