Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In ce conditii pot fi angajate persoane din UE ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In ce conditii pot fi angajate persoane din UE ?

In ce conditii un angajator cu sediul pe teritoriul Romaniei poate sa angajeze muncitori din UE sau din afara UE
Angajatorul poate angaja cetateni europeni in aceleasi conditii ca si pe cei romani. Singura diferenta este ca in loc de buletin va avea carte de rezidenta.

Pentru cetatenii non-europeni trebuie sa obtineti de la ORI un permis de munca pentru respectivul angajat
Multumesc pentru raspuns.
Cum se obtine cartea de rezidenta ??
Unde scrie ca trebuie sa obtina carte de rezidenta ? ... nu cred ca trebuie sa dam, raspunsuri doar de dragul postarii ...
Sunteti cetatean al unui stat din Uniunea Europeana, Spatiul Economic European sau Confederatia Elvetiana si doriti sa stati mai mult de 3 luni pe teritoriul Romaniei? Atunci trebuie sa va inregistrati rezidenta la fomatiunile teritoriale ale Oficiului Roman pentru Imigrari din judetul in care locuiti.

1. Cetatenii din statele UE/SEE – pentru obtinerea certificatului de inregistrare depuneti urmatoarele documente, in functie de scop:

Angajare in munca
a) cerere tip;
b) carte de identitate /paşaport (original şi copie),
c) contract de munca (original şi copie) sau adeverinta eliberata de angajator (original),
d)„ print screen” din registrul general de evidenta a salariatilor, la secţiunea unde se regasesc datele referitoare la contractul de munca, stampilat şi semnat de catre angajator pentru confirmarea veridicitatii documentului prezentat;
e) taxe.

Sursa: ORI