Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... legea15
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

legea15

Buna ziua...am si eu o nelamurire...am primit o suprafata de teren in folosinta gratuita in baza legii 15 din 2003...din cate am inteles terenul nu se poate instraina timp de 10 ani....am auzit ca alte persoane aflate in situatia mea au facute antecontract pe acel teren primind deja si valoarea lui...cum se procedeaza? fac antecontract ca peste 10 ani sa-i vanda terenul?cum e posibil tinand cont ca tu trebuie sa te apuci sa construiesti in termen de 1 an...poate promitentul cumparator sa construiasca el?am inteles ca antecontractul s-a inregistrat si la primarie...multumesc
Terenul nu se poate vinde, intrucat el este dat in folosinta si nu in proprietate .... atribuirea terenului se face în folosinta gratuita pe durata existenţei locuinţei proprietate personală.
Beneficiarul terenului pentru construirea unei locuinte proprietate personala este obligat sa inceapa constructia locuintei in termen de un an de la data atribuirii terenului si sa o realizeze cu respectarea prevederilor Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
In cazul nerespectarii conditiilor prevazute mai sus , prin hotarare a consiliului local i se retrage beneficiarului dreptul de folosinta asupra terenului atribuit.

am inteles...dar cu antecontractul ala cum e?e posibil?
Cred ca este posibil sa se incheie acel antecontract .... dar trebuie sa aveti in vedere prevederile art.8 din Legea nr.15/2003, si anume : "Dupa finalizarea construirii locuintei, consiliul local poate hotari, la solicitarea proprietarului locuintei, vanzarea directa catre acesta a terenului respectiv. Pretul de vanzare se stabileste prin expertiza tehnica, intocmita de un expert evaluator autorizat si aprobata de consiliul local".

Prin urmare, dupa finalizarea constructiei solicitati Consiliului Local vinderea terenului si apoi se poate vinde mai departe ...
Cornel Vasile, Consilier juridic