Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Profesia de evaluator
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Profesia de evaluator

Buna ziua,
ma numesc Carmen si as dori niste informatii despre profesia de evaluator.
Eu am terminat o facultate tehnica si acum lucrez intr-o banca ca ofiter bancar.
Din cate am inteles pentru a deveni evaluator trebuie sa faci un curs de 2 ani la ANEVAR ( teorie ,practica) si nu-mi este clar ce se intampla dupa aceea. Esti inscris pe o lista la judecatorii ca evaluator si astepti sa fi contact?
Poti lucra si la firme de consultanta ca evaluator?
Daca ai experienta poti lucra ca evaluator si in exteriorul tarii?
Cititi pe site-ul www.anevar.ro (vreau sa devin membru)... si alte... Puteti si suna sa intrebati la ANEVAR... si cititi Ordonanta Guvernului nr.24/2011, noua reglementare pt profesia de evaluator.
In plus fata de cele bine indicate de utilizatorul pacurar, e necesar sa mai cititi si O.G.2/2000 cu modificarile si comletarile la zi, respectiv legea 208/2010. Succes.
dumitriu_carmen a scris:

Esti inscris pe o lista la judecatorii ca evaluator si astepti sa fi contact?
Poti lucra si la firme de consultanta ca evaluator?
Daca ai experienta poti lucra ca evaluator si in exteriorul tarii?

1.Nu esti inscris, trebuie sa dai un examen la ministerul justitei ca si expert judiciar.
2.Poti lucra la firme de consultanta ca si evaluator
3.da, poti lucra si dincolo, mai trebuie sa dai niste examene.