Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Un nou formular pentru Decontul de TVA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Un nou formular pentru Decontul de TVA

Direcţia Generală a Finanţelor Publice Vâlcea informează contribuabilii că, în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1/3.01.2012, a fost publicat Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF) nr. 3.665/22.12.2011 pentru aprobarea modelului şi conţinutului formularului 300 ,,Decont de taxă pe valoarea adăugată”.

Atenţie! Noul formularul se utilizează începând cu declararea obligaţiilor fiscale aferente lunii ianuarie 2012.

Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de taxă pe valoarea adăugată (TVA) care efectuează în perioada de raportare numai operaţiuni în interiorul ţării pot opta pentru completarea formularului de decont simplificat, prin bifarea căsuţei corespunzătoare din programul de asistenţă pus la dispoziţie pe websiteul ANAF, la adresa www.anaf.ro, secţiunea Formulare fiscale, din prima pagină.

[ link extern ]

ContSters233047, utilizator