Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitii intracomunitare masini second-hand
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitii intracomunitare masini second-hand

Buna ziua,
- as dori sa stiu daca pentru achizitiile intracomunitare de masini second-hand trebuie depus si decontul special de tva 301, eu am depus pana acum 300 si 390.
- in Codul Fiscal scrie sa tinem evidenta separata daca avem si un alt obiect de activitate in afara de achizitiile intracomunitare de masini second-hand( jurnal special de cumparari,jurnal special de vanzari si registru comparativ pentru impozit ) si va rog sa-mi spuneti de unde le cumparam aceste registre pentru ca la administratia financiara nu au , la tipizate nu au
- va rog daca stiti sa-mi spuneti mai multe detalii privind achizitiile intracomunitare de masini second-hand ( inregistrare in contabilitate pentru facturile de vanzare , marja profitului,descarcarea de gestiune , complectarea decontului de tva 300,etc....)
Multumesc.
Nu se depun ambele declaratii. Daca sunteti inregistrat ca platitor conf. art. 153 aveti obigatia depunerii Declaratiei 300 (contine inclusiv informatiile din 301) si a Decl. 390.
Evidenta separata se va tine in cazul in care, pe langa regimul normal de taxare (de exemplu cumparare de la firma) se aplica si regimul special (achizitie de la persoana fizica). 'Registrele' se pot intocmi de fiecare contribuabil, cu conditia respectarii cerintelor din lege.
Inregistrarile in contabilitate sunt cele clasice pentru operatiunile de vanzare - cumparare.
Multumesc pentru raspus.
Dar mai am o nelamurire in privinta tineri evidentei separate.
Societatea are activitatea de baza servicii de transport ,pe langa care mai face si achizitii intracomunitare de masini second-hand de la firme din U.E pe care le vinde la persoane fizice in Romania aplicand aceea marja , in aceste conditii trebuie sa tin evidenta separata?
Multumesc.