avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire paternitate-urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire paternitate-urgent

Buna ziua,dintr-o relatie de 2ani cu un barbat a aparut un copilas,acesta nu a vrut sa stie de el,acum copilasul are 2anisori si poarta numele actualului meu sot,il iubeste mult si niciodata nu a reprosat ceva,problema este ca fostul cere stabilirea paternitatii si vrea sa ii plateasca alocatie.Cum se poate face asta?Se pot face toate acestea dar fara sa i se schimbe numele copilului?Stabilirea alocatie si paternitatii trebuie facute prin actiune in tribunal?Va multumesc.
VA MULTUMESC ,MAI PUTETI SA MA SFATUITI PUTIN?COPILUL POARTA NUMELE ACUALULUI MEU BARBAT,CUM VOI FORMULA CITARE IN TRIBUNAL?vA FII O PROBLEMA CA ESTE PE NUMELE SOTULUI FARA SA FIE AL LUI?MULTUMESC
Doamna, va rog sa scrieti mesajele cu litere mici si sa folositi butonul editare, daca aveti de completat un mesaj, daca nu v-a raspuns inca nimeni.

Tatal biologic al copilulul v-a actionat in judecata deja sau de ce va framantati ?
Dvs ce vreti de fapt sa faceti ?
Sotul dvs a recunoscut copilul si apoi v-ati casatorit sau v-ati casatorit inainte, de cand erati inca insarcinata ?
ma scuzati,fostul barbat vrea sa facem stabilirea paternitati dar fara actiune in instanta (nu stiu daca e bine asta) ,cu barbatul meu nu sunt casatorita legal dar cel mic ii poarta numele,multumesc
doamna.. sot e ala cu care v-ati casatorit la primarie !
Daca actualul dvs concubin a recunoscut copilul cum ar fi al lui ( asta inseamna ca in certificatul copilului sa-l aiba ca tata pe concubin).. tatal biologic trebuie sa actioneze in instanta pt a contesta recunoasterea paternitatii intai si apoi se va stabili paternitatea fata de tatal biologic. Nu scapati fara instanta.
Copilul nu va putea pastra numele actualului concubin.

Trebuie deschis proces de tagada a paternitatii.
De abia apoi se poate merge mai departe...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Relatii privind schimbarea numelui unui copil lorinaflorina lorinaflorina Buna ziua ! Am o situatie in care am nevoie de ajutorul dumneavoastra :fiica mea a fost casatorita timp de 5 ani, casatorie care a esuat ,ei nefiind ... (vezi toată discuția)
O mamica , casatorita legal , desparta de sotul legal , traieste ... coradora coradora O mamica , casatorita legal , desparta de sotul legal , traieste in concubinaj cu un alt barbat , in urma relatiei de concubinaj rezultand un copil , ce sanse ... (vezi toată discuția)
Buna Baubau1 Baubau1 Buna ziua sunt căsătorit de 10 ani cu soția mea avem împreună o fetiță de 3 ani si acum este însărcinată cu alt bărbat noi ne-am hotarat sa mergem ... (vezi toată discuția)