Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... plata impozit 16% pe arenda primita pentru terenuri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

plata impozit 16% pe arenda primita pentru terenuri agricole

Am inteles ca in ultimele modificari aduse CF s-a impus plata unui impozit de 16% pentru arenda primita pt. terenurile agricole date sa fie lucrate fermierilor.
ce stiti de acest lucru, cine plateste 16% arendasul sau proprietarul terenului?
iata textul

10.S-a reglementat obligativitatea înregistrării contractelor de arendă la organul fiscal în raza căruia sunt înregistraţi contribuabilii în termen de 15 zile de la încheierea acestora, deoarece până la data de 30.12.2011 contractele de arendă se înregistrau numai la consiliul local în raza căruia se afla bunul dat în arendă.

Venitul net din arendă se stabileşte la fiecare plată prin deducerea din venitul brut a cheltuielilor determinate prin aplicarea cotei de 25% asupra venitului brut. Impozitul se calculează prin reţinere la sursă de către plătitorii de venit la momentul plăţii venitului, prin aplicarea cotei de 16% asupra venitului net, impozitul fiind final. Impozitul se virează la bugetul statului până la 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.

În situaţia în care contribuabilii care obţin astfel de venituri optează pentru determinarea venitului net în sistem real, sunt obligaţi să menţioneze în scris în contractul/raportul juridic încheiat această opţiune.

Daca se plateste arenda in natura atunci se calculeaza pe baza preturilor medii produse agricole stabilite de cons.jud.si finantele locale.

Atenţie! Veniturile din arendare realizate în anul 2011 se declară în formularul 200 cu termen de depunere 25 mai 2012, plata impozitului efectuându-se pe baza deciziei de impunere anuală. În contractele de arendă aflate în derulare la data de 1 ianuarie 2012, contribuabilii sunt obligaţi să-şi exercite în scris opţiunea privind modalitatea de impunere aleasă, prin încheierea unui act adiţional înainte de efectuarea primei plăţi, act adiţional care să fie înregistrat la organul fiscal în termen de 15 zile de la încheiere.