Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Fise post functionari publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Fise post functionari publici

V-as ruga, daca se poate, sa postati modele de fise post pentru functionari publici ( pentru functii publice de conducere, de executie, generale, specifice, cf. L 188 )
buna ziua!
din cate cunosc nu exista un model standard de fise de post. acest lucru se datoreaza faptului ca intocmirea unei fise de post se face pornid de la organigrama aprobata de anfp si de consiliul local, cu avizele de rigoare. atributiile fiecarui post (de executie sau de conducere) sunt stabilite de conducatorul unitatii. in cazul primariilor de catre primar, deoarece el isi organizeaza aparatul de specialitate. cel mai bine este sa luati legatura direct cu cei de la anfp, care ar trebui sa ma consilieze in mod direct si nemijlocit. un simplu telefon la anfp si sunt sigur ca problema se rezolva.
H.G. nr. 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea si dezvoltarea carierei functionarilor public....

ANEXA 1

*T*
+-----------------------------------------------------------------------------+
¦Denumirea autoritatii sau institutiei publice ..............¦Aprob*1) ¦
¦Directia generala ..........................................¦ ¦
¦Directia ...................................................¦ ¦
¦Serviciul ..................................................¦ ¦
¦Biroul/Compartimentul ......................................¦ ¦
+-----------------------------------------------------------------------------+

FISA POSTULUI
Nr. ..........

+-----------------------------------------------------------------------------+
¦Informatii generale privind postul ¦
¦1. Denumirea postului .......................................................¦
¦2. Nivelul postului .........................................................¦
¦3. Scopul principal al postului .............................................¦
¦Conditii specifice pentru ocuparea postului*2) ¦
¦1. Studii de specialitate ...................................................¦
¦2. Perfectionari (specializari) .............................................¦
¦3. Cunostinte de operare/programare pe calculator ¦
¦(necesitate si nivel) .......................................................¦
¦4. Limbi straine*3) (necesitate si nivel*4) de ¦
¦cunoastere) .................................................................¦
¦5. Abilitati, calitati si aptitudini necesare ...............................¦
¦6. Cerinte specifice*5) .....................................................¦
¦7. Competenta manageriala (cunostinte de management, ¦
¦calitati si aptitudini manageriale) .........................................¦
¦Atributiile postului*6): ....................................................¦
¦1. ..........................................................................¦
¦2. ..........................................................................¦
¦3. ..........................................................................¦
¦4. ..........................................................................¦
¦5. ..........................................................................¦
¦6. ..........................................................................¦
¦7. ..........................................................................¦
¦8. ..........................................................................¦
¦9. ..........................................................................¦
¦10. .........................................................................¦
¦Identificarea functiei publice corespunzatoare postului ¦
¦1. Denumire .................................................................¦
¦2. Clasa ....................................................................¦
¦3. Gradul profesional*7) ....................................................¦
¦4. Vechimea in specialitate necesara ........................................¦
¦Sfera relationala a titularului postului ¦
¦1. Sfera relationala interna: ¦
¦a) Relatii ierarhice: ¦
¦- subordonat fata de ........................................................¦
¦- superior pentru ...........................................................¦
¦b) Relatii functionale: .....................................................¦
¦c) Relatii de control: ......................................................¦
¦d) Relatii de reprezentare: .................................................¦
¦2. Sfera relationala externa: ¦
¦a) cu autoritati si institutii publice: .....................................¦
¦b) cu organizatii internationale: ...........................................¦
¦c) cu persoane juridice private: ............................................¦
¦3. Limite de competenta*8) ..................................................¦
¦4. Delegarea de atributii si competenta .....................................¦
¦Intocmit de*9): ¦
¦1. Numele si prenumele ......................................................¦
¦2. Functia publica de conducere .............................................¦
¦3. Semnatura ................................................................¦
¦4. Data intocmirii ..........................................................¦
¦ ¦
¦Luat la cunostinta de catre ocupantul postului ¦
¦1. Numele si prenumele ......................................................¦
¦2. Semnatura ................................................................¦
¦3. Data .....................................................................¦
¦ ¦
¦Contrasemneaza*10): ¦
¦1. Numele si prenumele ......................................................¦
¦2. Functia ..................................................................¦
¦3. Semnatura ................................................................¦
¦4. Data .....................................................................¦
+-----------------------------------------------------------------------------+
*ST*
____________
*1) Se va completa cu numele si functia conducatorului autoritatii sau institutiei publice. Se va semna de catre conducatorul autoritatii sau institutiei publice si se va stampila in mod obligatoriu.
*2) Se va completa cu informatiile corespunzatoare conditiilor prevazute de lege si stabilite la nivelul autoritatii sau institutiei publice pentru ocuparea functiei publice corespunzatoare.
*3) Daca este cazul.
*4) Se vor stabili pentru fiecare dintre criteriile "citit", "scris" si "vorbit", dupa cum urmeaza: "cunostinte de baza", "nivel mediu", "nivel avansat".
*5) De exemplu: calatorii frecvente, delegari, detasari, disponibilitate pentru lucru in program prelungit in anumite conditii.
*6) Se stabilesc pe baza activitatilor care presupun exercitarea prerogativelor de putere publica, in concordanta cu specificul functiei publice corespunzatoare postului.
*7) Se stabileste potrivit prevederilor legale.
*8) Reprezinta libertatea decizionala de care beneficiaza titularul pentru indeplinirea atributiilor care ii revin.
*9) Se intocmeste de conducatorul compartimentului in care isi desfasoara activitatea titularul postului.
*10) Are calitatea de contrasemnatar persoana prevazuta la art. 118 alin. (2) din hotarare.