Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Promulgare - publicare in Monitorul oficial - intrare ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Promulgare - publicare in Monitorul oficial - intrare in vigoare

dupa cat timp se va publuca in monitorul oficial noua lege privind taxa de poluare auto, am inteles ca ieri 5 ianuarie 2012 a fost promulgata, cand v-a intra in vigoare concret? Multumesc
Pentru a intra in vigoare trebuie publicata legea in MO. In mod normal o lege intra in vigoare in termen de 30 de zile de la publicarea ei in MO. Trebuie sa asteptam sa se publice legea in MO si sa vedem daca acest termen de 30 de zile va fi respectat.
este posibil si sa intre in vigoare exact de la data publicarii? Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze ca am indraznit sa intreb, nu vreau sa deranjez
minim 3 Zile
maxim ....CAT O PREVEDE EXACT IN TEXTUL LEGII PUBLICATE IN MO