Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... incetare CIM art 55 litera b- revisal -este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

incetare CIM art 55 litera b- revisal -este obligatorie si transmisia la ITM

ma scuzati daca pun intrebari tampite, dar sunt incepatoare si nu vreau sa gresesc..
In cazul incetarii unui CIM , in cazul meu conf. art 55 lit.b trebuie transmis la Revisal neaparat in aceeasi zi cu data din decizie.Mai trebuie dusa decizia la ITM la ghiseu?
Da.
HG 500/2011
Art. 4
(1) Completarea, respectiv înregistrarea în registru a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2), şi transmiterea registrului se fac după cum urmează:
d) elementele prevazute la art. 3 alin. (2) lit. i) (data incetarii contractului individual de munca) se inregistreaza in registru la data incetarii contractului individual de munca/la data luarii la cunostinta a evenimentului ce a determinat, in conditiile legii, incetarea contractului individual de munca;

Nu mai depuneti la ITM decizia.
Faptul ca sunteti incepatoare ar trebui sa va mobilizeze in a asimilia legislatia muncii incepand cu Codul muncii, HG 500/2011, Ordinul 1918/2011, etc. Veti evita tipul de intrebari catalogate de dv.

Multumesc prntru raspuns.
Citesc legislatia, dar am fost dusa in eroare de un model formular de decizie incetare CIM , care avea un articol cu obligativitatrea transmiterii deciziei la ITM, probabil ca se referea la transmiterea REVISAL.