avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 85% din salariu, indemnizatie?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

85% din salariu, indemnizatie?

Buna!
Eu sunt sunt o mamica care are multe nelamuriri in legatura cu acesta lege.
Situatia mea actuala este urmatoarea: in prezent sunt in concediu de cresterea copilului, pana in data de 14 februarie 2009, si sunt insarcinata cu al doilea copil, care se v-a naste pe 10 martie 2009.
Ma intereseaza daca legea aceasta o sa fie valabila pt mine? daca se va calcula indemnizatia pt al doilea copil in functie de salariul pe care l-am avut inantea nasterii primului copil?

PS. Logic, daca legea urmareste incurajarea mamelor cu venit mare sa steie acasa si sa se ocupe de educatia si ingrijirea copiilor ....... eu sper

Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:37, 6 Ianuarie 2009
Buna ziua. In cazul PFului tot o adeverinta se completeaza?Multumesc!
In cazul PFA-ului se va lua in calcul veniturile pentru care s-a platit impozit
Se iau in considerare urmatoarele venituri la calcularea indemnizatiei?
-prima de vacanta ,pt.functionari publici;
-al 13-lea salariu;
-prime lunare sau trimestriale acordate de angajator din fondul de premiere stabilit pe minister?
Multumesc anticipat.

Acum sa speram ca se vor aplica prev og 148 modificata,deunazi d-ul Sarbu spunea ca s-ar putea renunta la aceasta prevedere din lipsa banilor.B-)
Ultima modificare: Miercuri, 24 Decembrie 2008
ContSters61392, utilizator
Se iau in calcul toate veniturile profesionale realizate pentru calculul indemnizatiei.
Buna ziua!

As avea o intrebare...
In cazul in care o persoana are un loc de munca cu Carte de Munca, dar de curand a incheiat si un Contract Civil pentru care se plateste 16% impozit (retinut si virat de catre firma angajatoare) poate si acest contract sa fie luat in calcul la calculul 85% din venituri? Daca da, ce acte ar fi necesare?
Multumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Conditii acordare indemnizatie crestere copil DrSam DrSam Buna ziua am si eu o intrebare referitor la acordarea indemnizatiei de crestere a copilului= situatia mea este urmatoarea=in perioada2004-2005 am fost angajata ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil alinut alinut Am si eu cateva nelamuriri daca ma poate ajuta cineva: in lunile care se iau in calcul pentru stabilirea indemnizatiei, pe langa salariul net am avut si ... (vezi toată discuția)