Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... schimbare nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

schimbare nume

Sunt divortata si la proces am solicitat pastrarea numelui dobandit in timpul casatoriei pentru a avea acelasi nume de familie cu cel al fiului meu.Intre timp m-am razgandit si doresc sa revin la numele de dinaintea casatoriei.Este posibil si,daca da,ce demersuri trebuie sa fac si ce acte sunt necesare?Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta cu lamuriri.

Promovati o noua actiune in instanta prin care sa solicitati acest lucru...
aceasta este singura modalitate de a rezolva problema?Multumesc pentru raspunsul dvs foarte prompt.
Mi-e teama ca in instanta sa nu va loviti de autoritate de lucru judecat, incercati sa vi-l schimbati pe cale administrativa. Gasiti in link procedura si acte necesare, unde se depun etc. Daca mai aveti nelamuriri apoi, reveniti
www.avocatnet.ro/content/art...
da ...se poate si chiar destul de usor si nu foarte costisitor ...cam 100 lei.Fiica mea tocmai a terminat acest procedeu .Va adresati biroului de stare civila unde va vor explica in detaliu procedura.
Conf.art.106 alin.1.HG 64/2011-cererea se depune personal, prin împuternicit cu procură specială sau împuternicire avocaţiala la primăria în a cărei rază teritorială îşi are domiciliul solicitantul.
Pentru inceput trebuie sa faceti o cerere de PUBLICARE A SCHIMBÃRII NUMELUI ÎN MONITORUL OFICIAL, pe care dupa ce o semneaza ofiterul de stare civila de la primaria unde aveti domiciliul, o trimiteti impreuna cu chitanta de publicare in suma de 23,40 lei achitata la posta, pe cheltuiala dvs.la Monitorul Oficial
Cererea are urmatoarea forma:

CÃTRE,
REGIA AUTONOMÃ ,,MONITORUL OFICIAL,,
SERVICIUL RELAŢII CU PUBLICUL ªI AGENŢII ECONOMICE
BUCUREªTI , Strada ªoseaua Panduri nr. 1, bloc P33, parter, SECTOR 5, cod 050651

ISubsemnatul (a) …………………………..………………………………………………………
domiciliat(a) în oraşul ...., strada………………………………,nr/bl……….ap……..judeţul ......., în temeiul art. 10 din O.G. nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, solicit publicarea şi expedierea pe adresa mai sus amintită a unui exemplar, în original , din Monitorul Oficial al Romaniei Partea a –III-a , a extrasului de pe cererea mea de schimbare a numelui cu următoarele date:
Date privind solicitantul:
A) numele de familie si prenumele …………………………………………………………
B) locul si data nasterii ………………………………………………………………..……
C) domiciliul ……………………………………………………………………………….…
D) Numele de familie si prenumele parintilor:
- mama …………………………………………
- tata ……………………………………………
E) numele ce se solicită a fi schimbat :
- numele de familie din …………………………..în ……………………………………..
- prenumele din ……:……………………………..în ……………………….…………….

II. Prin aceeasi cerere, în calitate de parinti (tutore) solicitam a fi schimbate şi numele copilului (copiilor) minor (i) , după cum urmează :
Date privind pe copiii minori *)
- numele de familie si prenumele ……………………………………..……………………
- locul si data nasterii ……………………………………………………..…..……………..
- domiciliul …………………………………………………………………..…...……………
Numele de familie si prenumele parintilor:
- mama ………………………………………………………
- tata ………………………………………………….………
Numele ce se solicită a fi schimbat :
- numele de familie din ………………………….. în ……………………….…..…………..
- prenumele din …………………………………... în ……………………………………….

Datele de mai sus sunt conforme cu cele înscrise în certificatele de stare civilă şi buletinele de identitate. Această cerere a fost completată în faţa ofiţerului de stare civilă al Consiliului Local oraş .....,judeţul ............
Se anexează recipisa ce reprezintă plata taxei de 23,40 lei, pentru publicarea anunţului şi trimiterea unui exemplar din Monitorul Oficial la adresa solicitantului.

Data, ……/……/2012 SEMNATURA,

CONSILIUL LOCAL AL ORAªULUI ...... …………………………………
JUDEŢUL ..............
SPCLEP - STAREA CIVILÃ
Dată şi semnată în faţa noastră,
Azi, ………………2012 L.S……………………..

*La cerere anexati si o copie dupa certif.de nastere, de casatorie, buletin si sentinta de divort.
Asteptati sa primiti acasa Monitorul Oficial, dupa care va prezentati din nou la primarie .
Actele necesare pentru schimbarea numelui pe cale administrativă sunt:
-Cererea este tip si o primiti gratuit de la starea civila. La cerere anexati urmatoarele acte:
-cazier judiciar ( valabilitate 6 luni )
-cazier fiscal eliberat de Direcţia Judeţeană a finanţelor publice valabilitate 30 zile
-buletinul/ci ( în original şi 2 copii xerox )
-paşaportul( în original şi 2 copii xerox )
-certificatul de naştere al dvs si al copilului daca doriti ca si acesta sa-si schimbe numele odata cu dvs.( în original şi copie legalizată la notar +copie xerox după legalizare )
Atentie! Daca doriti ca si minorul sa-si schimbe numele odata cu dvs. aveti nevoie si de acordul tatalui( chiar dacă părinţii sunt divorţaţi/sau o copie a deciziei autorităţii tutelare,art.6,alin 2 ,lit d,din o.g 41/2003). Copilul care a împlinit 14 ani semnează cererea împreună cu părinţii;în cazul în care semnează numai unul dintre părinţi ,celălalt părinte dă o declaraţie la notar din care să rezulte că este de acord cu schimbarea numelui copilului.
-certificatul de căsătorie ( în original şi copie legalizată +copie xerox după legalizare)
-un exemplar al Monitorului Oficial al României, partea a–III-a, în care a fost publicat extrasul din cererea de schimbare a numelui (exemplar de la publicarea căruia să nu fi trecut mai mult de un an)
-sentinţa de divorţ ( în original şi copie rămasă definitivă şi irevocabilă)
-declaraţie notarială cu privire la motivul pentru care petentul doreşte să-şi schimbe numele(specificati faptul ca doriti sa reveniti la numele de fata)
-orice alte acte pe care solicitantul le consideră necesare pentru motivarea cererii sale
Nu va faceti griji conf.OG 41/2003 se aproba acest tip de solicitari.

Justitiarul71, utilizator