Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament de mostenire.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament de mostenire.

- as vrea sa stiu daca, dupa noul cod, parintele supravietuitor isi pate transmite proprietatea, printr-un testament, doar unora dintre copii. - multumesc.
Poate transmite dar in conditiile legii.
Nu poate lasa tot la un singur copil.

Parintele supravietuitor nu este o notiune juridica.Nu exista sa ceva.
Testamentul isi produce efectele juridice dupa decesul persoanei.

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si atentie la reductiunea liberalitatilor excesive. Daca prin testament tatal dvs incalca rezerva succesorala conferita de lege anumitor mostenitori, acestia pot cere reductiunea testamentului. Mostenitori rezervatari sunt sotul supravietuitor, descendentii si ascendentii privilegiati.
Adica copii au dreptul sa atace testamentul daca le sunt incalcate drepturile conferite de lege.