Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general inregistrare arenda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

inregistrare arenda

Buna ziua.

Am o nelamurire legata de inregistrarea arendei: la momentul la care se faca plata arendei in natura (613=461), se mai intocmeste nota contabila 331=711, cu valoarea produselor predate sau nu?

Multumesc.
Da. Astfel se descarca gestiunea contului 331. (De fapt inregistrarea e 711 = 331.) Dar de ce tineti produsele in contul 331 "Produse în curs de execuţie" iar nu in 345 "Produse finite"?
va rog sa-mi spuneti si mie contractul de arenda se inreg la FINANTE ?
Multumesc.
gestiunea o tin in contul 331 pana la recoltare, apoi in 345, dar intrebam daca mai pun la valoarea de cost a productiei si cheltuiala cu arenda, sau doar cea cu consumurile efectuate.
Multumesc.
din cate stiu eu, da, se inregistreaza la finante contractele de arendare.
ramona chisalita, utilizator
ramona chisalita a scris:

Buna ziua.

Am o nelamurire legata de inregistrarea arendei: la momentul la care se faca plata arendei in natura (613=461), se mai intocmeste nota contabila 331=711, cu valoarea produselor predate sau nu?

Multumesc.

Am raspuns putin mai sus, dar m-am c-am grabit.

In costurile de productie finale e cuprinsa si cheltuiala cu arenda pe care o luam ca valoare de 1.000 lei.

613 = 462 cu 1.000 lei

Productia realizata este (ca model de calcul) 10.000 lei.

345 = 711 cu 10.000 lei

Pentru simplificare nu folosim contul 348 "Diferente de pret la produse finite", adica acestea sunt costurile reale ale productiei. Deci, presupunem ca pe langa cei 1.000 lei reprezentand arenda mai avem cheltuieli efectuate de inca 9.000 lei.

6... = diverse conturi cu 9.000 lei

Daca fac plata arendei in natura, avem:

462 = 345 cu 1.000 lei.

Daca nu mai avem si alte operatii, in contul de profit si pierderi avem:

pe debit:
121 = 613 cu 1.000 lei
121 = 6... cu 9.000 lei
in total 10.000 lei

iar pe credit:
711 = 121 cu 10.000 lei.

Deci, nefacandu-se nici o vanzare, asa cum e normal, nu avem nici profit, nici pierdere.

Totodata, stocul a scazut cu valoarea produselor pe care i le-am dat proprietarului, precum si datoria catre acesta.

Ca urmare, cred ca inregistrarile propuse de mine sunt corecte (desi nu exclud alte solutii) pentru ca reflecta, prin articole contabile, realitatea. Adica, s-a realizat o productie si o parte din ea a fost data unui proprietar pentru plata arendei.

Iulian MANEA, Contabil